Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Musk chce kolonizovat Mars v roce 2022. Po 40 letech odhaduje milionovou populaci

Věda

  11:24
GUADALAJARA (Mexiko) - Podnikatel, zakladatel projektu SpaceX a vizionář Elon Musk tvrdí, že lidstvo by mohlo začít kolonizovat Mars už v roce 2022. Se smělým plánem na kolonizaci rudé planety přišel na Mezinárodním astronautickém kongresu, který se konal v mexickém Guadalajara. Musk také tvrdí, že do roku 2060 by na Marsu mohl žít až milion lidí.

Majitel automobilky Tesla Elon Musk. foto: Reuters

Dobu na uskutečnění ambiciózního plánu Musk zkrátil o tři roky. Původně hovořil o roku 2025. „Je možné, aby dosažení Marsu proběhlo ještě za našich životů.“ cituje Muska britský The Guardian.

Podle něj jsou dvě možné cesty, kterými se lidstvo bude ubírat. Tou první je, že zůstane už napořád svázáno se Zemí. Druhou cestou je podle Muska cesta meziplanetárního druhu. Musk totiž kromě Marsu uvažuje také nad možností kolonizace Saturnova měsíce Enceladus, kde astronomové objevili důkazy existence podpovrchové vody v polárních oblastech.

Na počest Douglase Adamse

Průměrná vzdálenost Země od Marsu je téměř 128 milionů kilometrů. Tuto vzdálenost chce Musk překonat pomocí modulu, který má mít rozměry blížící se dvěma za sebou zaparkovaným Boeingům 747. Cesty na Mars chce Musk uskutečňovat pomocí vícestupňového startu a znovupoužitelných přídavných motorů.

Nové výkonné motory podle Muskovy vize umožní meziplanetárnímu plavidlu cestu urazit místo dosavadních šesti až devíti měsíců za něco málo přes tři měsíce.

Nosná raketa systému ITS - vybavená 42 motory Raptor, jejichž prototyp nedávno prošel úspěšnou zkouškou - nejprve dopraví na oběžnou dráhu vesmírnou loď a poté se vrátí na Zem. Následně znovu několikrát odstartuje s nákladním modulem, který čekající loď zásobí palivem potřebným pro cestu na Mars a zpět.

SpaceX má v úmyslu létat na Mars každých 26 měsíců, tedy vždy v době jeho nejpříhodnějšího postavení vůči Zemi. Musk sdělil, že by první lidskou posádku rád vyslal už v roce 2024, ale přiznal, že jde o optimistický časový rozvrh.

Nejnovější snímky z Marsu od Curiosity: skalnaté výběžky v dolní části Mount...
Nejnovější snímky Marsu od Curiosity: skalnaté výběžky v regionu "Murray...

Musk plánuje, že by moduly zůstaly na orbitě. Zde by probíhala jejich údržba, doplňování paliva i nástup posádky. Musk počítá s tím, že zprvu by moduly mohly převézt na Mars až 100 lidí najednou.

Pro první modul už Musk vybral také jméno. Měl by se jmenovat Heart of Gold (Srdce ze zlata) a odkazuje na stejnojmenné vesmírné plavidlo z knižní série Stopařův průvodce Galaxií od spisovatele Douglase Adamse.

Finacování zatím není vyřešeno

Otázkou prozatím zůstává, jak se bude celý projekt financovat. Musk totiž počítá s náklady 10 miliard dolarů na osobu (asi 240 miliard korun - pozn.red.). Ty chce Musk snížit pomocí znovupoužitelných modulů.

Podle Muska je možnost financovat projekt pomocí výběru peněz přes Kickstarter, kde by mohli podpořit svou cestu na Mars i možní budoucí kolonizátoři. Americký multimilardář uvažuje i o financování začátků z vlastních zdrojů. „Své peníze použiji jen proto, že skutečně chci dosáhnout kolonizace Marsu,“ nechal se slyšet Musk.

V současné době by podle jeho propočtů cesta jedné osoby stála kolem deseti miliard dolarů (přes 240 miliard korun). S takovou cenou by se nepochybně příliš zájemců o osídlování další planety Sluneční soustavy nepřihlásilo. Ale s plně funkčním ITS by se cena „letenky“ prý mohla dostat přibližně na 200 tisíc dolarů. Ke snížení nákladů podle Muska přispějí nové, lehčí materiály, znovu použitelné technologie a výkonnější motory.

Ředitel Společnosti planet a populární televizní moderátor Bill Nye tvrdí, že Musk svým projektem strhl obecenstvo. „Něco mi říká, že to nejlepší v objevování vesmíru nás teprve čeká,“ řekl Nye.

„Bez ohledu na to, co vyšleme na Mars, doufám, že napřed proběhne důkladný výzkum ohledně života jinde ve vesmíru, než vůbec budeme uvažovat o vyslání lidí a nákladu na cizí tělesa. Domnívám se, že objev života či důkazy o existenci života by mohly změnit způsob, jakým uvažujeme o vesmíru a našem místě v něm,“ dodal Nye.

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA plán Muska uvítal. „Podporujeme každý krok, který nám umožní urychlit projekt cesty na Mars. „Jsme velmi potěšeni, že globální komunita se snaží čelit výzvám udržitelné lidské přítomnosti na Marsu. Skutečnost, že Mars je hlavním tématem diskusí, je velmi povzbudivá,“ uvedla v prohlášení NASA.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...