Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

USA

Mužský ideál se změnil. Kluci chtějí pořádné svaly i za cenu zakázaných prostředků

Mnoho kluků začíná na svém těle pracovat již v patnácti. foto: Shutterstock

PRAHA - Nejraději oblékají bílé triko, to aby se vyrýsovaly bicepsy a odkryla býčí šíje. Upnuté kalhoty zas zdůrazní úzké boky i vymodelovaná stehna. Na svém těle začínají pracovat v patnácti šestnácti letech, v posilovně jsou víc než doma. Mění jídelníček, „zobou bobule“, sahají po zakázaných prostředcích. Kluků, kteří touží po pořádných svalech, přibývá.
  12:00

V lepším případě běhají do specializovaných prodejen a odnášejí si objemné dózy s nejrůznějšími tabletami, rozpustnými nápoji a speciální výživou, často za tisíce korun. V tom horším sedí nad diskusními fóry na internetu a hledají zaručené tipy, kde sehnat zakázané anabolické steroidy. K tomu sestavují speciální jídelníčky a volný čas tráví v posilovnách. Cíl: obrovské svaly.

Tělo jako prestiž

„Trend nárůstu zájmu o body building, tedy snahy o získání maximální svalové hmoty pomocí intenzivního cvičení v posilovně a užívání doplňků stravy, je patrný už nejméně deset let. Jde o mladé lidi, kteří se rozhodli větší část svého sebevědomí posílit svaly,“ potvrzuje Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl.

Psycholog František Krch z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN vzpomíná na deset let starou studii, na níž se podílel a která přinesla alarmující výsledky: téměř deset procent patnáctiletých kluků pravidelně chodí do posilovny a řada z nich má zkušenost s užíváním prostředků na růst svalové hmoty. Dnes jich nejspíš bude ještě víc. Podle Krcha přesně tady vzniká nebezpečná živná půda pro ty, co to někdy v budoucnu přeženou. Hranice mezi touhou po pěkně vypracované postavě a posedlostí po svalech zvících rozměrů medicimbalů je velmi tenká.

„Za našich mladých let nebyla tendence se tolik předvádět. Kluci mají sebevědomí tradičně méně spojené s tělem než děvčata, což se ale mění a tělo je u mužů čím dál tím více vnímáno hodně prestižně. K tomu se změnil mužský ideál a kluci se už nestydí svoje tělo předvádět,“ popisuje doktor Krch.

Z nedávné studie ve Velké Británii vyplynulo, že jedenatřicet procent tamních mužů není spokojeno se svým tělem. Dávno to totiž nejsou jen ženy, které čelí tlaku společnosti a médií na dokonalou postavu. Už také mužům je podbízeno, že budou-li mít svalnaté tělo s trupem vysoustruženým do tvaru písmene V a „pekáč buchet“ na břiše, budou si připadat atraktivnější, silnější, úspěšnější.

Sociální sítě se tudíž plní fotkami vypracovaných mužských postav. Na Instagramu, mobilní platformě, která umožňuje sdílení fotografií, se nachází bezmála 110 milionů obrázků s hashtagem (klíčovým slovem) „fitness“. Velkou část z nich tvoří stylizované vypracované partie vyfocené v zrcadle posilovny. Do popředí se stále více dostává tělesnost a u profilů „fitness fanatiků“ představujících pro zbytek populace nedosažitelnou fyzickou dokonalost, přibývají fanoušci a obdivovatelé závratnou rychlostí. Pro srovnání: stále populárnější běh (running) dosahuje jen 17 milionů snímků.

Místo brambor aminokyseliny

Často to začíná docela nevinně snem o lepší kondičce, zdraví či shození pár kil navíc. A tak kluci vyrazí do posilovny. „Výzkumy z fitcenter ve Spojených státech ukazují, že lidem, kteří přijdou do posilovny, ze začátku klesá sebevědomí vázané na tělo. Je to pochopitelné. Najednou vedle sebe vidí ty úžasné figury, což na ně působí jako stimul a velmi snadno překročí rozumnou míru tak jako děvčata v dietách,“ vysvětluje Krch, přední odborník na problematiku poruch příjmu potravy.

Problém nespočívá v krátkodobém zájmu nebo pokud posilovna je jen jedna z mnoha aktivit, například jako doplněk k jinému sportu. Potíž nastává, když se cvičení a pojídání doplňků stane posedlostí. Ze života takto stiženého muže se začnou vytrácet ostatní zájmy, opadá sociální kontakt, snižuje se libido, všechno se točí jen kolem posilovny a striktní výživy. Motivační formule „já jsem lepší, dám si do těla, překonám sám sebe“ se stávají dogmatem. „Kluci většinou začínají od cvičení a posilování, následně to začne zasahovat i do jídla, řada z nich se stane odborníky na takzvanou zdravou výživu. Aby se svaly vykreslily, drží diety, berou různé prostředky na posílení a tvorbu svalové hmoty,“ říká Krch a zmiňuje nedávný případ pacienta – kulturisty: „Tam, kde my mluvíme o bramborách, zelenině, mase, uhlovodanech, tam on mluvil o aminokyselinách, měl to rozložené až na prvočinitele.“ Velké množství takto stižených lidí je, jak podotýká Krch, mezi vysokoškoláky, kteří mají pocit, že si vše mohou spočítat, a nakonec jsou v dodržování přísného jídelníčku mnohem důslednější než dívky.

Tisíce na steroidech

Tou nejhorší možnou variantou, jak si dopomáhat k vysněné postavě, jsou anabolické steroidy, jejichž distribuce i užívání je nelegální. Obchodování s nimi značně usnadňuje internet a sociální sítě. Podle výroční zprávy Národní protidrogové centrály loni nabídka těchto látek oproti roku 2013 stoupla. „My to zachycujeme hlavně u kulturistů na soutěžích. Neorganizované cvičence ve fitnessech kontrolovat nemůžeme, ale jistě je to u nich dost velký problém,“ míní Jan Chlumský z českého Antidopingového výboru.

Vítek Holý v diplomové práci s názvem Problematika zneužívání anabolických steroidů cituje sportovního lékaře Ladislava Pyšného z Fakulty tělesné výchovy a sportu UK: „U nás jde určitě o tisíce mladých lidí. Podle mých výzkumů jsou to téměř dvě procenta dospívajících chlapců z celé populace. Mezi těmi, kteří navštěvují pravidelně fitness centra, může jít už o desítky procent.“

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...