Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Mýt si vlasy každý den není nutné, u moře používejte oleje, radí odbornice

Zdraví

  7:37
Pobyt u moře představuje pro vlasy zátěž, působí na ně nejen slaná voda, ale i slaný vzduch. Jak bychom je měli chránit? „Vlasy potřebují zvýšený příjem keratinu a kolagenu, které se z nich během letních měsíců vytrácejí rychleji než obvykle. Pro intenzivní ochranu doporučuji používat vlasové oleje či další bezoplachové přípravky,“ radí tricholožka Lenka Kašpaříková z vlasového centa Clinical Hair & Health.

Mytí vlasů foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Ničí slaná voda v kombinaci se slunečními paprsky vlasy?
Ano. Během pobytu u moře totiž nepůsobí na vlasy pouze slaná voda při koupání, ale také slaný vzduch na pláži. V kombinaci s přímým UV slunečním zářením se jedná o velkou zátěž pro vlasy i vlasovou pokožku. Aby vlasy zůstaly krásné a zdravé měli bychom jim v letním období dopřát zvýšenou péči a správně zvolit vlasové přípravky. Jelikož je v letních měsících organismus více dehydrován, je důležité dát přednost komplexním přípravkům s obsahem všech potřebných živiny.

Nekvalitní léky či padělky. Na dovolenou se vybavte léky z domova, radí lékař

Lidovky.cz: Jak vlasy ošetřovat?
V letním období je potřeba zvýšit nejen péči o vlasy při mytí, ale především je společně s vlasovou pokožkou chránit v průběhu celého dne. Stejně jako používáme ochranné přípravky na kůži, musíme chránit i vlasy. Ty potřebují zvýšený příjem keratinu a kolagenu, které se z nich během letních měsíců vytrácejí rychleji než obvykle. Pro intenzivní ochranu doporučuji používat vlasové oleje či další bezoplachové přípravky.

Lidovky.cz: Časté mytí vlasům (každodenní) neprospívá. Jak nakládat se šamponem šetrně vůči vlasům?
Vždy záleží na používaných přípravcích. Pokud se jedná o vlasové preparáty s obsahem sulfátů, niklu, ropných olejů či dalších chemických látek, jsou vlasy i vlasová pokožka stále zatěžovány, což může vést k jejich trvalému poškození. Pokud má člověk potřebu mýt si vlasy každý den, je třeba se zamyslet nad příčinou. V případě sportovců a lidí pracujících v prašném prostředí či používajících ochranné pomůcky hlavy, je vhodné vybrat šampony, které jsou šetrné k hydrolipidnímu plášti vlasové pokožky. Ten má ochrannou funkci a jeho každodenní narušování může vést k dalším nepříjemným problémům s pokožkou hlavy. Mytí vlasů každý den tedy není škodlivé, pokud člověk zvolí vhodnou vlasovou kosmetiku.

Sváteční hodování ohrožuje nejen linii,ale i vlasy.

Lidovky.cz: Pakliže se vlasy třepí, či se dvojí konečky, znamená to, že jsou náchylnější na změny počasí?
Pokud dochází ke třepení konečků, jedná se o nedostatek živin či o nevhodné zacházení s vlasy, například zanedbávání či nepravidelnou péči (zastřihávání), žehlení a kulmování bez ochranných přípravků na vlasy, trvalou či nevhodně zvolenou vlasovou kosmetikou. Pokud již vlasy dospěly do fáze, kdy jsou roztřepené, většinou je tento stav nevratný a vlas se sám nespraví. Na takto poškozené vlasy má samozřejmě další negativní působení počasí a jeho změny vliv.

Lidovky.cz: Reagují vlasy na slanou vodu nějakým specifickým způsobem?
Podobně jako se pokožka při koupání vysušuje, dělají jí to také vlasy. Vždy záleží na typu, barvě i použité ochraně. Lze říci, že odbarvované a barvené vlasy reagují na slanou vodu citlivěji než nebarvené. U blondýnek dochází k rychlejšímu vysušování, „dredovatění“ a cuchání vlasů, než u tmavovlasých žen. Například černovlásky mívají zpravidla problém s výrazným „šisováním“ barvy. Obecně lze říct, že pokud se o vlasy budete starat stejně jako o pokožku těla a dopřávat jim kvalitní péči a regeneraci, nemusíte se pobytu u moře, ani koupání obávat.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!