Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Obrana bio potravin. Víc vitaminů nemají, méně jedu ano

Zdraví

  7:00
V debatě o tom, zda jsou biopotraviny zdravější než běžné jídlo, se objevil nový silný argument. Podle studie vědců ze Stanfordovy univerzity mají „bio“ i „nebio“ potraviny stejné nutriční hodnoty. Co ale vědci při interpretaci výsledků opomněli?
Nákupy potravin - ilustrační foto.

Nákupy potravin - ilustrační foto. foto: Shutterstock

S pravidelností se v médiích objevuje řada argumentů o bio jídle. Je zdravější? Má smysl ho kupovat, ačkoli je mnohem dražší? Spotřebitele samozřejmě odpovědi na takové otázky zajímají; i proto věnovala významná světová média velkou pozornost nové studii Stanfordovy univerzity. Z ní totiž vyplývá, že bio potraviny nejsou zdravější než konvenční, běžná strava a že nemají víc vitaminů, živin či minerálů.

Znovuobjevení Ameriky

Mnoho spotřebitelů, kteří kupují výrobky s nápisem bio, se skutečně může domnívat, že je tento druh stravy nejen lepší, ale i výživnější. Podle jiné americké studie, na kterou upozornil deník USA Today, tři čtvrtiny zákazníků kupují biopotraviny kvůli tomu, že si myslí, že jsou zdravější, a více než polovina si myslí, že jsou výživnější. Informovaným zákazníkům ale studie nové poznatky přinesla jen stěží.

ČTĚTE TAKÉ:

Výsledky nijak nepřekvapily ani profesora Zdeňka Opatrného z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. „Z pohledu odborníka znalého základů biologie rostlin jde svým způsobem jen o znovuobjevení Ameriky,“ popisuje. „Rostliny se až na zanedbatelnou část své stravy živí minerálně a nezáleží na tom, zda „konzumují“ bio chlévskou mrvu, nebo běžné hnojivo,“ upozorňuje. Bio jablko tedy podle něj nemůže mít více vitaminů, minerálů a dalších živin než „nebio“ jablko. Chemicky neošetřované bio ovoce nebo bio zelenina se ale rychleji kazí a také mohou obsahovat vyšší hladinu toxinů produkovaných plísněmi.

Chemický koktejl?

Nelze ale opomenout další, neméně důležité důvody, které vedou spotřebitele, aby dal přednost potravinám s nálepkou bio. Většinou totiž chtějí sebe i své děti uchránit zvýšeného počtu pesticidů a dalších škodlivých chemikálií, jichž běžná strava obsahuje mnohem větší množství než bio potraviny. Důležitou roli může hrát i dobrý pocit z etického a k životnímu prostředí šetrného nákupu.

ČTĚTE VÍCE:

Stanfordská studie, i když byla interpretována tak, že bio není zdravější, přinesla ještě jeden, neméně důležitý závěr. Biopotraviny obsahují zhruba o 30 % méně nebezpečných pesticidů. „Ještě v 80. letech se spekulovalo o tom, zda má kouření negativní dopad na lidské zdraví. Dnes nám to připadá směšné. Je pravděpodobné, že negativní dopad pesticidů na lidské zdraví budeme za pár let vnímat stejně jasně a přesvědčivě, jako dnes vidíme kouření,“ vysvětluje Jan Valeška z PRO-BIO ligy.

Účinky pesticidů se podceňují

Na riziko podceňování účinků pesticidů na lidské zdraví a životní prostředí upozornila také Evropská komise. „Obvyklý přístup k hodnocení rizik může být příliš zjednodušující,“ stojí v její zprávě Toxicita z roku 2009. Pesticidy a další chemikálie v potravinách působí jako chemický koktejl, jehož účinky se zatím dají jen předvídat.

Nezpochybnitelné je i to, že biopotraviny jsou produkovány také bez růstových hormonů nebo antibiotik. Bio kuře na rozdíl od běžného roste pomaleji, a jeho maso je tedy i lepší. Stejně tak pro biopotraviny platí přísnější normy z hlediska složení a jsou více kontrolovány od okamžiku, kdy na poli roste obilí, až po hotové pečivo. A právě v tomto ohledu jsou biopotraviny „zdravější“ a svým způsobem i chutnější.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!