Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Na hradu Bezděz v pátek poprvé představili tři vzácné dřevořezby

Magazín

  14:33
BEZDĚZ - Na hradu Bezděz na Českolipsku v pátek představili tři vzácné dřevořezby. Původně zdobily zdejší křížovou cestu, pak ale na dlouhá léta zmizely. Až v posledních letech se na hrad vrátily a po celé Velikonoce mohou zrestaurovaná umělecká díla neznámého autora obdivovat návštěvníci v hradní kapli.

Na hradu Bezděz jsou v těchto dnech poprvé vystaveny vzácné dřevořezby foto: ČTK

Po celou turistickou sezonu tam ale nezůstanou, budou v depozitáři a hrad je bude vystavovat jen při podobných výjimečných událostech, řekl dnes ČTK kastelán Kamil Seidl.

Královský hrad Bezděz je jednou z nejcennějších stavebních památek Libereckého kraje, postavit ho nechal zřejmě v 60. letech 13. století český král Přemysl Otakar II., aby chránil obchodní stezku z Prahy do Žitavy. Do české historie se hrad zapsal mimo jiné jako místo, kde byl uvězněn pozdější král Václav II. s matkou Kunhutou.

Kapličky u cesty na hrad nechala v roce 1686 postavit hraběnka Marie Anna z Valdštejna. Bylo jich 15 a lemovaly cestu desetitisíců poutníků, kteří se na Bezděz přicházeli poklonit černé Madoně montserracké. Tu na hrad přivezl v roce 1666 řád montserratských benediktinů.

Na hradu Bezděz jsou v těchto dnech poprvé vystaveny vzácné dřevořezby
Na hradu Bezděz jsou v těchto dnech poprvé vystaveny vzácné dřevořezby

„Kapličky byly nejprve vyzdobeny malbami, na přelomu 17. a 18. století je nahradily dřevořezby neznámého autora. Bylo jich celkem 14, v poslední kapličce byla soška Panny Marie,“ řekl ČTK ředitel Územní památkové správy Sychrov Miloš Kadlec. Dřevořezby v kapličkách přežily 18. a 19. století, ale i druhou světovou válku. V 50. a 60. letech minulého století se ale začaly ztrácet. Tehdejší kastelán Bezdězu je proto postupně vynosil na hrad, kde byly vystaveny v Purkrabském paláci. Odtud se ale ztratily další, zbylých 11 odvezli proto do muzea v České Lípě. „Tam je dnes mohou návštěvníci vidět, vystaveny jsou v Bieberově kapli,“ doplnil Seidl.

Po třech ztracených dřevořezbách zůstaly jen rámy, které objevil bývalý kastelán Bezdězu Jan Jurička v roce 1983 a pečlivě je uschoval. V březnu 2014 pak při pracích před zahájením sezóny, objevil jednu z postrádaných dřevořezeb - Kladení Krista do hrobu. Poté, co prošla rukama restaurátorů ji loni památkáři představili veřejnosti.

Medializace nálezu podle kastelána zřejmě pomohla objevit i zbylé dřevořezby, které měli soukromí vlastníci. Loni se tak na hrad vrátily i dřevořezby „Šimon Kyrenský pomáhá Pánu Ježíši nést kříž“ a „Pán Ježíš padá pod křížem poprvé“. Obě prošly rukama restaurátorů, kteří práci neznámého řezbáře vrátili někdejší krásu.

Autor: