Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nadměrné pocení? Může jít o nemoc

Zdraví

  7:00
Nadměrné pocení trápí mnoho lidí, ale jen minimum z nich se kvůli tomuto problému rozhodne vyhledat lékařskou pomoc. Přitom může jít o jeden z příznaků různých zdravotních problémů, a to i velmi vážných, jako jsou cukrovka nebo poruchy štítné žlázy. Nadměrné pocení ovšem trápí nejen muže, ale i ženy bez ohledu na věk nebo sociální postavení.
Pot - ilustrační foto.

Pot - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Přesto většina lidí vnímá pocení hlavně jako estetický problém, který tak maximálně komplikuje mezilidské vztahy. Věčně upocení lidé se za svoje obtíže stydí, cítí se nevhodně při kontaktu se svým okolím – nepříjemná pro ně je i banální cesta tramvají. Vědí své, okolní svět se na ně mnohdy dívá s despektem a jejich problém si často vysvětluje nedostatečnou hygienou.

Viníkem je stres i nemoc
Samo pocení je naprosto přirozená reakce organismu, s jejíž pomocí reguluje svoji teplotu. Díky tomu, že se člověk potí, nedojde k přehřátí těla, a to ani při fyzicky náročné práci nebo za horkého počasí – při opravdu horkých dnech dokáže člověk vyprodukovat až tři litry potu během jediné hodiny! Přesto to nemusí znamenat, že se děje něco nezdravého. Navíc pot je sám o sobě bez zápachu, jde o čirou tekutinu. Až vlivem bakterií dochází k jeho rozkladu a vzniku nepříjemného zápachu. Problém je, když se člověk potí hodně a prakticky nepřetržitě. V tu chvíli je na místě konzultace s lékařem.

"Příčin vzniku zvýšeného pocení neboli hyperhidrózy je velká řada. Běžné nadměrné pocení vzniká při emočním stresu, například při velké radosti, úzkosti, nebo pod vlivem obezity či při sportu," vysvětluje MUDr. Alena Vičíková z I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Právě stres a psychická nepohoda hrají při produkci potu velkou roli, bohužel čím víc se člověk potí, tím se cítí hůře a potí se o to víc.

Pesimista - ilustrační foto.

Silné pocení se také dostavuje jako vedlejší účinek léků, např. preparátů snižujících horečku nebo některých antidepresiv. U žen zvýšené pocení může doprovázet menstruaci, těhotenství a také nástup klimakteria.

Příčinou nadměrného pocení ovšem mohou být i závažnější zdravotní problémy, zvláště pokud se nadměrné pocení objeví náhle, aniž by dříve tímto problémem člověk trpěl. Tělo tímto způsobem dává najevo, že něco není v pořádku."Symptomatická hyperhidróza vzniká jako druhotný projev různých onemocnění, například chorob endokrinního systému, hormonálních změn, vysokého krevního tlaku, některých infekčních chorob a také některých nádorových a neurologických onemocnění," popisuje dermatoložka. Může jít také o jeden z příznaků úzkostných stavů nebo deprese.

Účinná léčba, ale jen dočasná
Žít s nadměrným pocením ovšem znamená uvědomělou životosprávu. Zmírnit je lze častým sprchováním vlažnou vodou, nošením volnějšího oblečení, ideálně z přírodních materiálů, a také jeho častou výměnou. Naopak se nedoporučuje častá konzumace aromatických pokrmů s obsahem česneku, kari a cibule. Negativní vliv má i časté pití kávy a kouření.

"Omezit činnost potních žláz lze také pomocí antiperspirantů, které stahují povrchovou rohovou vrstvu pokožky a tím omezují tvorbu potu. Zároveň obsahují i baktericidní přísady. Deodoranty oproti  antiperspirantům pach pouze překrývají," popisuje MUDr. Markéta Majerová, dermatoložka z Kliniky a institutu estetické medicíny Asklepion v Praze. Silnější antiperspiranty, které se prodávají v lékárnách, působí proti potu agresivněji a stačí je používat jednou za několik dní. Před jejich použitím se ale poraďte s lékárníkem nebo dermatologem. Vždy je bezpečnější nechat se vyšetřit, zda je kůže zcela v pořádku a není podrážděna například holením, sluncem nebo nevhodnou kosmetikou.

K odstranění pocení je možné také využít účinky botulotoxinu, který se již mnoho let využívá v estetické medicíně při korekci vrásek. "Botulotoxin funguje tak, že zabrání převodu vzruchu nervových vláken na potní žlázy. Velmi tenkou jehličkou se aplikuje do podkoží v postižené oblasti. Obklopí potní žlázky tak, že se stanou po nějakou dobu neaktivní, a tak dojde k výraznému omezení nebo dokonce úplnému vymizení pocení," vysvětluje dermatoložka. Úplný účinek nastupuje během dvou až pěti dní. A i když je člověk ve stresu, nepotí se, protože se k potním žlázkám nedostane signál, aby pot "vyrobily". Délka účinnosti je individuální, obvykle efekt přetrvává po dobu jednoho roku, někdy i déle. Následně je možné botulotoxin aplikovat znovu. "Není problém tuto terapii využít opakovaně, je zcela bezpečná," ubezpečuje Majerová.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!