Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Narcistickými sklony trpí víc muži než ženy, říká psychologická studie

Věda

  7:29
WASHINGTON - Narcistickými sklony trpí muži více než ženy, tvrdí nejnovější americká psychologická studie. Ta vznikla na základě analýzy dat z 355 průzkumů a dalších publikovaných prací z posledních tří desítek let, které zahrnují více než 470 tisíc lidí. Uvádí se to v posledním vydání odborného časopisu Psychological Bulletin.
Retušovaná modelka - ilustrační foto.

Retušovaná modelka - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Studie se zaměřila na tři rysy narcismu: vůli k moci, exhibicionismus a představě stiženého jedince, že mu všechno patří.

„Narcismus je spojen s různými duševními poruchami jedince, včetně neschopnosti udržet trvalé vztahy s ostatními, agrese a neetického chování,“ konstatuje vedoucí autorka studie Emily Grijalvaová, která je odbornou asistentkou pro lidské zdroje na Univerzitě v Buffalu ve státě New York.

„Narcismus současně ale pomáhá zvýšit sebevědomí, přispívá k emoční stabilitě a k tendenci prosadit se ve vůdčím postavení,“ dodává.

„Zkoumáním rozdílů mezi muži a ženami ohledně narcismu by bylo možné rozlišovat nerovnost mezi ženami a muži co do dosahu odpovědných funkcí, ale také v dalších důležitých oblastech,“ upozorňuje psycholožka.

Vědci došli k závěru, že největší rozdíl je založen na myšlence, že všechno je dovoleno, přičemž muži častěji než ženy požadují jisté výsady. Druhým hlavním rozdílem je touha po autoritě a nadvládě.

„Ve srovnání s ženami muži vykazují větší sebedůvěru a touhu po moci,“ říká Grijalvaová.

„Nezjistili jsme naopak žádný rozdíl v projevech exhibicionismu, což znamená, že muži i ženy projevují stejnou marnivost, potřebu obdivu a nedostatek empatie,“ dodává vědkyně.

Předchozí výzkumy ukázaly, že osobnostní rozdíly mezi ženami a muži v otázce narcismu mohou být následkem stereotypů ze společnosti, které se vyvíjely v průběhu času.

Autoři této nové studie se domnívají, že skutečnost, že je stále mnohem méně žen ve vedoucích pozicích, může částečně vyplývat z rozdílů mezi stereotypy o ženskosti a roli vůdce.

„Lidé mají tendenci napodobovat a učit se už ve velmi mladém věku roli ženy nebo muže,“ říká psycholožka. „Může je trápit, pokud se odchýlí od očekávání společnosti, a to zejména ženy, které jsou často terčem tvrdé kritiky, když se ukážou jako autoritářské a agresivní. To na ně vytváří větší tlak než na muže, kteří je vedou k tomu, aby více ovládaly svoje narcistické chování,“ dodala.

Autoři: ,