Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Narodil se slepý. Melodii však odposlechne napoprvé

Magazín

  17:14
LONDÝN - Když před pětadvaceti lety přivedli bezradní rodiče tehdy pětiletého Dereka Paraviciniho do školy pro slepé děti, rozběhl se energický chlapec rovnou k pianu a začal do něj bušit pěstmi i lokty. Dnes se nadějný klavírní virtuos chystá na svou první řadu koncertů, které se v doprovodu orchestru uskuteční v nejslavnějších síních Londýna, píše britský list The Independent.

Virtuos Paravicini hraje zpaměti a napoprvé. foto: Profimedia

„Když tenkrát vtrhl do místnosti a zuřivě se vrhl na piano, měl jsem dojem, že je to maniak, který se neumí ovládat. Vzápětí jsem si však uvědomil, že svými údery do kláves hrál melodii písně Don’t cry for me Argentina a skákal mezi nízkými a vysokými tóny ve snaze sám se doprovodit podkreslujícími akordy. Pochopil jsem, že je to génius,“ vzpomíná učitel hry na klavír Adam Ockelford na první setkání s Derekem.

Klavírní virtuosové s poruchami

* David Helfgott – Australský pianista trpící schizofrenií.
Jeho životní příběh inspiroval k natočení filmu Záře (1996).

*John Ogdon – Britský virtuos se začal potýkat s maniodepresivními stavy na vrcholu kariéry. Zemřel roku 1989.

* Nick van Bloss – Brit trpící Touretteovým syndromem, provázeným častými tiky. V šestadvaceti letech musel přestat hrát, minulý měsíc se ale ke koncertování vrátil.



Paravicini se jako nedonošené dítě narodil slepý, s poruchou učení a sklony k autismu. Ačkoliv není schopen naučit se číst ani Braillovo slepecké písmo a stěží počítá, má nevídaný hudební talent a dar.

Kteroukoliv melodii je schopen odposlechnout napoprvé a okamžitě ji zahrát. Pro svou rozvinutou schopnost pracovat s akustickou pamětí je proto mezi svými kolegy a obdivovateli přezdíván „pan iPod“, podle značky oblíbeného vysokokapacitního mp3 přehrávače.

Podle profesora Ockelforda se Paravicini nemůže svých prvních velkých koncertů dočkat. „Miluje kontakt s posluchači,“ uvedl.
Autor: