Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Našli vědci ztracený článek ve vývoji vos?

Věda

  7:30
MADRID - Další tajemství dávné minulosti planety vydalo naleziště jantaru v severošpanělské provincii Teruel. Badatelé tu našli nový rod miniaturních vos, který mohl sehrát klíčovou úlohu ve vývoji tohoto druhu, napsal španělský deník El Mundo.
vosa, včela, sršeň

vosa, včela, sršeň foto: Shutterstock

Vosa nalezená v jantaru z období křídy v Sant Just dostala jméno Galloromma turolensis a s dalším exemplářem objeveným v Álavě rovněž na severu Španělska byla přiřazena do nové rodiny vos nazvané Alavarommatidae na počest této baskické oblasti.

Kus jantaru, jehož stáří paleontologové určili na 110 milionů let, se objevil v blízkosti jedné z místních silnic. A uchoval celkem 12 dosud neznámých druhů hmyzu, přičemž vosička poskytla vědcům informací nejvíc, sdělil paleontolog z barcelonské univerzity Jaime Ortega.

NOVÝ VOSÍ ROD

Miniaturní vosy jsou pouhým okem takřka nezachytitelné, měří sotva půl milimetru. Do dnešních časů je zakonzervovala ztuhlá pryskyřice prýštící z prehistorických stromů.

Galloramma má křídla, ale na rozdíl od dalších jedinců její skupiny na konci nemá chloupky dlouhé, ale velice krátké. "To je velmi zajímavé, protože jde o rod stojící mezi ostatními dvěma již známými a má rysy, kterými vlastně obě skupiny spojuje," zdůraznil Ortega.

Vzhledem k tomu, že vědci mají k dispozici pouze dva exempláře této vosy (z Álavy a zen Sant Justu), není možné určit ani přibližně, jak dlouho tento hmyz poletoval po planetě, nežli vyhynul. Každopádně jsou ale příbuzné s dnešními vosami, které jsou jako druh velmi důležité pro životní prostředí.

Vědci objevili nový rod miniaturních vos

Mimo jiné ničí vajíčka jiných druhů hmyzu, jež mohou škodit na hospodářských rostlinách. "Mohou být proto využity v biologickém zemědělství k likvidaci pohrom," upozornil badatel.

Zachovalé fosilie
Před dvaceti miliony let v období miocénu byla celá oblast jezerem o rozměrech tři krát patnáct kilometrů, proto zde byly výjimečné podmínky pro fosilizaci živočichů. "Když (jezero) zmizelo, zůstaly sedimenty s fosiliemi, jež klesly ke dnu. Jezero bylo velmi hluboké, voda do něj vtékala, ale nemohla odtékat. A jelikož ve spodní části bylo málo kyslíku, fosilizace rostlin i živočichů byla vynikající," vysvětlil paleontolog Federico Gorriz.

Dobré podmínky pro kamenění v Teruelu dokládají i fosilie měkkých tkání, které se zachovávají jen velmi zřídka, upozornil deník.

Autoři: ,