Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Studená sprcha z Marsu. Robot Curiosity nic zvláštního neobjevil

Věda

  15:18aktualizováno  22. listopadu 16:37
HUNTSVILLE (USA) - Napjaté očekávání "dějinného objevu", na který údajně na Marsu narazilo vozítko Curiosity plnilo média. Vědecký šéf mise John Grotzinger, se novinářům svěřil s očekáváním objevu, který "zatřese zeměkoulí". Podle dalšího z vedoucích projektu Guye Webstera však Curiosity nic zásadního neobjevilo a Grotzinger se pouze nechal unést kvalitou vzorků.

Pohled na povrch Marsu foto: Reuters

Webster z kalifornského střediska pro výzkum a vývoj proudových motorů Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně, které projekt řídí, novinářům připravil studenou sprchu.

snímky Curiosity z Marsu

"Pokud jde o jeho (Grotzingerovo) prohlášení o záznamu v dějepisu... celá mise tam bude zapsaná. Nic zvláštního se nechystá," řekl Webster.

"Grotzinger byl nadšen kvalitou analýzy vzorků právě v době, kdy byl v  jeho kanceláři novinář. Stejně nadšen byl vždycky v minulosti a bude i vždycky v budoucnu," dodal a potvrdil, že o výsledcích výzkumu vědci zatím pomlčí.

"Obvyklý proces se nemění - chceme si nejdřív výsledky potvrdit, až pak je zveřejníme.".

VÍCE O PROJEKTU CURIOSITY

Ke spekulaci totiž vedla skutečnost, že zjištění pochází z malé chemické laboratoře (SAM), kterou je vozítko vybaveno. Ta je schopna analyzovat složení látek, vzduchem počínaje a horninami konče, a objevit v nich organické sloučeniny, které obsahují uhlík coby základní stavební kámen života, jak jej známe.

Podle amerických médií byl objev učiněn při analýze odebraných vzorků Marsu nabraných prostřednictvím robotického ramene. Dá se tedy předpokládat, že se nález nebude týkat výskytu metanu v atmosféře, o kterém se již v minulosti spekulovalo. I po něm Curiosity na Marsu pátrá. Přítomnost metanu by přitom mohla poukázat na přítomnost živých organismů.

Pracovníci operačního centra v NASA.

"Tato data se mohou jednou zapsat do učebnic dějepisu. Vypadá to opravdu dobře," řekl pro americký server NPR John Grotzinger, který vede výzkumnou misi Curiosity v NASA Jet Propulsion Laboratory.

Upřesnit zjištění však odmítl do ověření údajů. Bojí se například, že se do vzorku mohly dostat částečky ze Země.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...