Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Nástrahy alternativních ‚mlék‘ z obchodů: Předražená a plná přídatných látek

Zdraví

  6:00
Sójové, mandlové, rýžové, ovesné, makové... Takzvané alternativy kravského mléka zažívají nebývalý boom, chvalozpěvů je plný internet a regály supermarketů se pod nimi prohýbají. Přitom nápoje z obchodů jsou nejen předražené, ale také nastavované zbytečnými a ne zrovna zdravými látkami. Skutečné mléko navíc rostlinnými nápoji nahradit nelze.

Makové „mléko“ foto: Nemléko

Snad žádná jiná potravina není opředena tolika mýty a protichůdnými doporučeními jako kravské mléko. Jednou je uctíváno, podruhé zatracováno. Jedni tvrdí, že mléko je potrava pro mláďata, a nikoliv dospělého člověka, druzí šíří zaručené zprávy o tom, že zahleňuje, další si přisadí, že je plné konzervantů a antibiotik. A tak ho ze svého jídelníčku pro jistotu škrtají docela. Místo něj sáhnou po něčem, co je konzistencí i barvou může připomínat, ale ve složení si s ním ani v nejmenším nezadá; po nápojích rostlinných.

Na svých blozích takzvaným alternativním mlékům blahořečí vegetariáni i vegani, v internetových diskusích je opěvují matky razící různé módní směry zdravého stravování. Jenže ve výživě dětí má kravské mléko nezastupitelnou funkci, tím rostlinným jim navíc můžeme v krajním případě i uškodit, shodují se odborníci. Nehledě na to, že v obchodech nezřídka vyhazujeme peníze především za stabilizátory, zahušťovadla a další přídatné látky.

Mýtus z dovozu

Trocha terminologie na úvod. Mléko je jen jedno. I když se často v konverzaci nesprávně používá sójové, rýžové nebo mandlové mléko, současná potravinářská legislativa to zakazuje. Cokoliv rostlinného musí být označeno jako nápoj. V zemích Evropské unie toto opaření přijali už v roce 1994. Důvodem je složení.

Tekuté ořechy a semínka. Proč pít rostlinná mléka a jak je připravit doma?

„Termín mléko se smí používat pouze pro produkt mléčné žlázy savců. A to proto, aby spotřebitel věděl, že konzumuje potravinu o zcela odlišném složení, a tudíž se zcela odlišným přínosem k výživě člověka,“ podotýká profesorka Jana Dostálová, odbornice na výživu z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, která se analýzou mléka i rostlinných nápojů zabývala. A dodává: „Od začátku 90. let minulého století se objevuje řada negativních informací o mléku a šíří je i takzvaní odborníci na výživu. Přitom písemné zmínky o konzumaci mléka nacházíme u všech starověkých národů a ve všech historických dobách se konzumovalo i na našem území.“

Proč se mléko dostalo na černou listinu, je otázkou. Nejspíš to ale souvisí s takzvanou laktózovou intolerancí a se směry zdravého stravování, které do západních zemí připutovaly z Asie. Právě Asijci totiž ve velké míře trpí nesnášenlivostí na laktózu, tedy neschopností organismu štěpit mléčný cukr. Odhaduje se, že může jít až o 90 procent tamních obyvatel. V Evropě má stejné potíže maximálně 13-27 procent populace, čím severněji, tím je výskyt laktózové intolerance nižší. Zřejmě to je důvod, proč v Asii nahrazují kravské mléko nápoji rostlinnými.

Dvě procenta, 70 korun

Zatímco sójové či rýžové „mléko“ je na pultech českých obchodů k mání již delší dobu, nápoje z různých oříšků a semen v popředí s tím mandlovým se staly hitem až v posledních letech. Zpravidla jsou k dostání v tekuté formě v „krabici“ (tzv. tetra pak), výjimečně ve sklenici, ale vyskytují se i sušené. Za litr nápoje, kde hlavní složku tvoří voda, zaplatíte klidně kolem 70 korun. Potíž je v tom, že kupované rostlinné nápoje často obsahují řadu zbytečných přídatných látek, například zahušťovadel a stabilizátorů, jsou uměle doslazovány, kdežto složku, po níž se jmenují, abychom v nich pohledali.

Není výjimkou, že mandlový či kešu nápoj obsahuje kolem pouhých dvou tří procent oříšků (ty nejkvalitnější i kolem dvanácti), o něco lépe jsou na tom ovesný či rýžový s podílem pevné složky cca deset procent. Je totiž levnější, a tak jí výrobce dává více.

„Lidé, kteří se bojí takzvaných éček, dávají přednost rostlinným nápojům, jež je naopak často obsahují, přičemž do mléka se žádná éčka přidávat nesmějí. V rostlinných nápojích se často objevují i přírodní toxické a antinutriční látky, u makového mléka je zase riziko, že může obsahovat opiové alkaloidy, protože na našem trhu se někdy objevuje mák s jejich vyšším obsahem,“ říká profesorka Jana Dostálová. Podle ní se kvalita rostlinných produktů velmi různí a spotřebitelé by měli sledovat složení a tabulku výživových hodnot na obalu.

Trochu lepší varianta jsou rostlinné nápoje připravené doma. Přes noc ořechy či semínka namočíte, na druhý den je pomixujete s vodou, přecedíte a popřípadě dosladíte třeba medem.

Neurážejte mléko

Pokud někdo rostlinné nápoje nazývá mléky, Pavel Grasgruber, který se dlouhodobě pod hlavičkou Masarykovy univerzity v Brně věnuje výživě, a mléku speciálně, to považuje za urážku mléka skutečného.

„Většina těchto nutričně ubohých koktejlů ze semen a zrní jsou jen zdroje prázdných kalorií a jako zdroj živin pro vyvíjející se organismus nepřipadají v úvahu. Strava založená na obilovinách a luštěninách je všude na světě nedílným souputníkem dětské podvýživy a deficitu základních minerálů a vitaminů, protože obsahuje bílkoviny velmi špatné kvality a ‚virtuální‘ živiny, které náš organismus neumí využít. V ořeších sice najdete často působivý obsah živin ve 100 gramech, ale s jejich reálnou využitelností je to podobně neslavné a při přepočtu na kalorie zjistíte, že byste každý den museli jíst za několik lidí,“ vysvětluje Grasgruber s tím, že tristní dopady takového stylu stravování na tělesný vývoj dětí byly velmi dobře popsány a to, co tvrdí veganské a makrobiotické weby, jež je ve své alternativní výživě hojně propagují a doporučují, je třeba brát s velkou rezervou.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!