Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nastupuje generace shrbených dětí. Koukají do mobilů

Zdraví

  13:32
S hlavou skloněnou nad svými mobily trávíme několik hodin denně, což nás prokazatelně ničí. Trpí zejména páteř a postiženi jsou hlavně dospívající a děti. Vzdát se moderních vymožeností nechceme a vlastně ani nemůžeme. Stane se syndrom esemeskového krku diagnózou pro všechny majitele chytrých telefonů?
Telefonování (ilustrační foto)

Telefonování (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Stačí se rozhlédnout kolem sebe a hned je zřejmé, že syndrom esemeskového krku nespadá do kategorie „pseudoobjevů“, kterými na sebe chtějí lékaři upozornit. Naopak, už nyní se následky používání mobilů velmi negativně odrážejí na naší tělesné schránce, a to zejména u dětí a mládeže. Z přístroje, který kdysi dávno (zhruba tak před patnácti lety) sloužil jen na telefonování a posílání sms zpráv, se totiž stal nepostradatelný společník snad ve všech myslitelných životních situacích. Ohnutí nad ním trávíme každý den několik hodin, což má na páteř a celou pohybovou soustavu doslova devastující vliv. Nová diagnóza zřejmě dřív nebo později zasáhne velkou část populace.

Ničivý předklon hlavy

Myšlenka, že mobily lidskému zdraví zrovna dvakrát neprospívají, není nijak nová a objevuje se prakticky od začátku mobilní éry. Obvykle se ale zájem vědců a lékařů soustředil na možná rizika spojená s elektromagnetickým zářením, které telefony vydávají, a případnou spojitost se vznikem nádorů mozku, jež ale nebyla nikdy jednoznačně prokázána.

Americký lékař Kenneth Hansray, ortoped a specialista na operace páteře, přišel s novým problémem spojeným s užíváním mobilů, konkrétně chytrých telefonů. Přesněji popsal něco, s čím se jeho lékařští kolegové po celém světě setkávají stále častěji. Problém označil jako syndrom esemeskového krku. Stojí za ním významné opotřebení páteře vedoucí k zánětům, blokádám, degeneraci a někdy až k nutnosti provést chirurgický zákrok, a to iu lidí, kteří by operaci páteře jinak vůbec nepotřebovali. A co je nejhorší, každý druhý, kdo přichází do ordinací specialistů s potížemi, je ještě v dětském věku. Mnohdy jde o sedmi- či osmileté školáky, tedy generaci, která se „narodila s chytrým mobilem v ruce“. V jejich případě jde o velmi vážnou potíž, protože se páteř ještě zcela nevyvinula a změny mohou být nevratné.

Podle studie Kennetha Hansraye publikované v odborném žurnálu Surgical Technology International jde o důsledek skutečnosti, že se bez mobilů prakticky neobejdeme a trávíme s nimi stále více času. „Je to jako epidemie, nebo alespoň je to velmi časté,“ popsal Hansray výskyt syndromu esemeskového krku v populaci deníku The Washington Post. „Jen se podívejte kolem sebe, každý má hlavu skloněnou dolů,“ shrnul lakonicky lékař. Podle jeho práce stráví uživatelé smartphonů v nepřirozené shrbené poloze zhruba dvě až čtyři hodiny denně. To je 700 až 1400 hodin ročně. Do tohoto času se počítá každá kontrola facebooku, použití tolik oblíbených mobilních aplikací nebo jednoduše to, že si chcete přečíst zprávy či prohlédnout své fotky.

Závaží pro obratle

Hansray spočítal, že při správném, vzpřímeném postavení nese krční páteř zátěž zhruba pět kilogramů, čím víc se hlava předklání, tím víc je krční páteř zatížena. V úhlu 30 stupňů už „táhne“ 18,1 kg a pod 60 stupni dokonce 27 kg.

Mimochodem, mobily jsou pro nás tak nepostradatelné, že podle výzkumu Centra pro sex, gender a sexualitu britské Durham Univerzity 40 % lidí někdy odloží nebo přeruší milostné hrátky, pokud jim zazvoní mobil. Pípnutí malé krabičky se stalo důležitější než sex. Jenže každé použití mobilu znamená pro páteř nepřirozený předklon, kdy se hlava posune dopředu.

Témata: lékař, Facebook

Prodej rodinného domu, 68 m2, Klášterec n/O, ul. Pod Skalkou
Prodej rodinného domu, 68 m2, Klášterec n/O, ul. Pod Skalkou

Pod Skalkou, Klášterec nad Ohří - Miřetice u Klášterce nad Ohří, okres Chomutov
3 075 450 Kč