Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Navigaci najdete v každém mobilu

Věda

  10:04
BARCELONA - Světový mobilní kongres v Barceloně ukázal kromě nových mobilních telefonů také směr, kterým se bude v následujícím roce průmysl ubírat. A letos z tohoto směru, obrazně řečeno, nemá šanci zabloudit. Prakticky všechny nové telefony střední a vyšší třídy, které na kongresu výrobci z „velké pětky“ předvedli, byly totiž vybavené GPS navigací.

Navigace v mobilním telefonu. foto: AFP

Nokia považuje navigaci v příštích letech za víceméně nezbytnou součást každého mobilního telefonu. Představila také svůj vlastní mapový software Nokia Maps 2.0, který se mnohem lépe přizpůsobuje chodcům, obsahuje satelitní obrázky, průvodce jednotlivými městy a lépe se ovládá než minulá verze.

Světová dvojka Samsung využila svého partnerství se společností Navigon a její mapy i příslušný software obsahují její nové telefony vybavené GPS čipem.

Vím, kde jsi
S navigací souvisí další velké téma kongresu, takzvané „služby založené na místě“ (location-based services). Analytická společnost Gartner jim předpovídá v roce 2008 ohromující růst. Předplatitelů těchto služeb má být z loňských šestnácti milionů celých třiačtyřicet.

Výrobci tyto služby předváděli na fotografiích pořízených přímo mobilem. K nim je možné přiřadit GPS koordináty a poté je poslat na internet, kde se k nim automaticky přiřadí poloha na mapě. Lidé tak mohou na příklad přímo sledovat, kde jejich přátelé momentálně jsou a co tam vidí zajímavého. Nabízené služby tím ale nekončí - je možné třeba sledovat, kde se nacházejí děti či si nechat vypsat všechny zajímavé restaurace v blízkosti uživatele. Tyto služby jsou tak atraktivní i pro inzerenty.

Femto buňky
Velkou pozornost si získaly i tzv. femto buňky, které se vystavovatelé nerozpakovali označit za přelomovou technologii budoucnosti. Jde o malé přijímače mobilního signálu, jež se v domácnostech či kancelářích napojují na internetovou linku. Pro operátory představují levný způsob, jak pokrýt především vnitřní prostory budov, pro spotřebitele pak možnost volat levněji doma či v práci.

Jejich masovému rozšíření ale brání zatím především vysoká cena, kdy jedna buňka stojí kolem šesti tisíc korun. Ve světě je nabízí tak jenom jeden operátor, americký Sprint.
Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...