Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Neapolská mafie? Pomalu prý ženský klub

Magazín

  21:38
ITÁLIE - Nechávají si říkat "Tlustá kočka" nebo "Uličnice" a svou moc dávají patřičně na obdiv. Tvrdou rukou vládnou rodinným gangům, ale zvládají při tom i vychovávat děti nebo vařit. Novodobé kmotry pomalu ale jistě nahrazují své mužské protějšky, kteří odnepaměti ovládali neapolskou mafii zvanou Camorra. Kmoter je čím dál víc, konstatuje neapolská prokuratura a policie.
Mafie - ilustrační foto.

Mafie - ilustrační foto. foto: archiv

Ženy hrají v rodinných klanech Camorry už léta významnou roli (občas si některá z nich doslova proklestila cestu k šéfovskému postu). Jejich vzestup v kariérním žebříčku se datuje do 50. let. Bývalá královna krásy Assunta Marescaová, přezdívaná "Pupetta", tehdy navzdory pokročilému těhotenství sebrala pistoli a za bílého dne zastřelila na ulici mafiána Antonia Esposita, který nechal zabít jejího manžela. Po propuštění z vězení pak čile šéfovala jednomu z gangů.

Význam žen vzrostl poté, co jejím manželům, otcům a bratrům vyhlásila válku prokuratura a policie. "Roste počet žen, které se v Camořře ujímají těch nejvyšších postů," komentoval trend v rozhovoru pro agenturu AP šéf policie v Neapoli Gaetano Maruccia. "Buď jsou to vdovy (po mafiánských bossech), nebo manželky těch, kteří jsou za mřížemi. Převzaly po nich otěže."

To, co se děje v Camořře, má předobraz v italské kultuře, hlavně pak v nepsaném pravidle, že je lepší přenechat rodinný podnik vdově nebo sestře po zemřelém než někomu cizímu. A tak zatímco spousta žen plní v rámci Camorry "tradičnější" role a balí ve svých kuchyních kokain nebo heroin, nebo vaří a uklízejí v úkrytech bossů, po kterých jdou jejich rivalové nebo policie, řada dalších naopak šéfuje celým drogovým kartelům nebo vybírá výpalné od místních podnikatelů a obchodníků.

Jednou z nejvýše postavených žen Camorry byla Maria Licciardiová. "Siňora Licciardová je skutečnou kmotrou s velkým K," říká Maruccia. "Byla sestrou jednoho z bossů a sedávala u jednacího stolu. Spolurozhodovala, byla mužům rovnocenným partnerem." Drobounká dáma, které se přezdívá "piccirella" (malinká), byla zatčena po dvou letech na útěku v roce 2001. Italská prokuratura jí klade za vinu, že nechala fyzicky zlikvidovat tři desítky svých rivalů. Licciardová dnes dožívá v přísně střeženém vězení, ve kterém mají vězni jen velmi omezený kontakt s venkovním světem. "Je ve vězení, ale pořád ještě udílí rozkazy. Vězení pro ně nepředstavují bariéru," říká Anna Maria Zaccaria, socioložka z neapolské univerzity Federica II.

Camorra je co se významu žen týče podle kriminalistů a sociologů unikát. V sicilské mafii - známější jako Cosa Nostra - vládnou prý dál pevnou rukou muži. "Jedním z vysvětlení je fakt, že se tam tolik nedbá na pokrevní pouta. Nástupce se tedy nehledá jen a přednostně v rodině," uzavírá další socioložka a autorka knihy o sicilské mafii Ombretta Ingrasciová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!