Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Nebezpečné onemocnění pohybového aparátu. Na revma se obrňte trpělivostí

Zdraví

  6:05
Švejk si mazal svá bolavá kolena v Haškově románu opodeldokem. Zda trpěl artrózou nebo artritidou, se asi už nedovíme. Dnes ale medicína řeší revmatologické choroby přece jen moderněji.

Revma (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Máte revma? Tak to vás bolí asi všechny kosti v těle. Pod laickým pojmem „revma“ si totiž můžeme představit opravdu nejrůznější revmatické neduhy. Častá jsou degenerativní onemocnění pohybového aparátu, která jsou vázána na věk, a nikoho z nás neminou, pokud budeme žít déle. Mezi ně patří artróza, tedy správně osteoartróza, a u ní možná nějaké to Švejkovo mazání pomůže.

Účinné léky by mohli mít i revmatici. Jejich cena začala klesat

Za revma se ale hlavně označuje revmatoidní artritida. Pokud býváte ráno hodně ztuhlí, už dlouho vás bolí klouby a otékají vám, vaše prsty rukou jsou hůře ohebné a máte mírně zvýšenou teplotu,měli byste vyhledat revmatologa. „Revmatoidní artritida je neinfekční, autoimunitní zánět kloubů, přesněji kloubní výstelky. Může postihovat řadu kloubů, ale typické je symetrické postižení drobných kloubů rukou, zápěstí, nohou, kolen... Klouby jsou bolestivé a oteklé, bolí i v klidu a jsou hodně ztuhlé, zejména ráno. Onemocnění je doprovázeno i celkovými příznaky, jako je únava a mírně zvýšená teplota. Laboratorně zjistíme některé typické nálezy, například známky zánětu,“ vysvětluje lékařka Dana Tegzová z pražského Revmatologického ústavu.

Nemoc má podle ní tendenci trvale se zhoršovat a deformuje bohužel i klouby, což výrazně omezuje pohyb nemocného. Pokud se včas a správně neléčí, je její prognóza nepříznivá.

Od kojenců po seniory

Revmatologie se tedy věnuje zánětlivým revmatickým chorobám, které mají autoimunitní podklad. Jejich příčinou je porucha imunitního systému, kdy vytvořené protilátky napadají vlastní tkáně, tedy vlastní tělo. U revmatických pacientů jsou namířeny zejména proti pojivové tkáni, která je v pohybovém aparátu. Tyto nemoci mohou postihovat lidi v jakémkoli věku, od kojenců až po seniory. Nejčastější revmatickou chorobou je zmíněná revmatoidní artritida, která postihuje asi jedno procento populace.

Další typickou revmatickou chorobou je Bechtěrevova nemoc. Při ní musí lékaři léčit revmatický zánět v páteři.

„Existují i takzvané systémové nemoci pojiva, které mimo pohybový aparát napadají i řadu jiných orgánů – systémů. Je to například kůže, svaly, někdy i krvetvorba a i vnitřní orgány jako ledviny, srdce, plíce a nervový systém včetně mozku. To jsou sice velice vzácné, ale dosti závažné nemoci. Ale i ty umíme velmi efektivně léčit,“ říká Dana Tegzová.

Důležitý čas

V současné době mají revmatologové díky modernímu výzkumu k dispozici řadu opravdu výborných, efektivních léků, které dokážou nemoc zbrzdit, nebo dokonce zastavit. Ale musí být včas zjištěna a dlouhodobě léčena. „Pacient i jeho lékař musí být trpěliví a počítat s tím, že je to nemoc celoživotní, která má tendenci k opakovaným vzplanutím, tedy zhoršení,“ upozorňuje doktorka Tegzová.

Léčbu nelze podle jejích slov omezit na braní léků. Ani sebelepší medikamenty totiž nenahradí rehabilitaci, pohybovou aktivitu a systematické rehabilitační cvičení. To vše musí pacienti dělat sami a vysoce důležitá je pravidelnost rehabilitačního cvičení. Nemocný by totiž měl cvičit doma denně. Je to prostě běh na dlouhou trať, jako u všech chronických chorob.

Neoslabujte svou imunitu

Může se člověk proti revmatismu nějak aktivně bránit? Podle Dany Tegzové spíš ne. Zánětlivé revmatické nemoci totiž nemají jednu jednoznačnou a známou příčinu, takže se proti nim lze bránit jen těžko.

„Obecně je v rámci prevence revmatických nemocí vhodné dodržovat správný životní styl s vyváženou, rozumnou stravou, vyvarovat se stresů, neměli bychom přecházet jiné nemoci, například infekce. To vše totiž oslabuje imunitní systém, tedy naši nejpřirozenější obranu před nemocemi,“ radí doktorka Tegzová. Dalšími doporučeními jsou rozumný životní styl, psychická vyváženost a dle možností přiměřená fyzická aktivita.

Běžné bolesti pohybového aparátu mohou potkat každého člověka a nemusí nic vážného znamenat. Zejména ve vyšším věku je to podle pražské revmatoložky zcela běžné, vlastně normální. Signál závažnějšího problému bychom měli registrovat, pokud na naše obtíže nebudou účinné standardní léky, například proti bolesti. Kdyby se i po jejich užití obtíže dále zhoršovaly, začaly se objevovat otoky kloubů a ztuhlost, bude třeba vždy pomyslet na možnost revmatismu.

Pomáhá pohyb, vede k dobrému stavu svalů

„Stárnutí se nevyhneme. Ale degenerativní nemoci kloubního aparátu, tedy artrózu, můžeme částečně ovlivnit nebo zpomalit. Například tak, že své klouby nebudeme dlouhodobě přetěžovat hlavně nadváhou, nadměrnou fyzickou zátěží a sedavým způsobem života s nedostatkem pohybu,“ radí doktorka Tegzová.

Životospráva, vhodná váha a přiměřená pohybová aktivita vedou k dobrému stavu svalstva, což může při artróze hrát velmi pozitivní, ochrannou roli. Naopak užívání jakýchsi preventivních potravinových doplňků, které mají údajně léčit chrupavku, nemá žádné odborné opodstatnění. „Je to jen obchod. Řada lidí se ale k této jednoduché cestě uchyluje, protože je pro ně jednodušší brát nějaké medikamenty než začít zdravě žít, hubnout a cvičit,“ upozorňuje Dana Tegzová.

Uznává však, že existuje také „placebový“ efekt této léčby, který je u řady podobných přípravků úspěšně využíván. „Proti tomu jistě nemůžeme jako lékaři nic namítnout, ale rozhodně nelze hovořit o opravdové léčbě podložené fakty,“ uzavírá pražská revmatoložka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!