Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

‚Nejlepší matka zvířecí říše‘. Chobotnice se starala o vajíčka 4,5 roku

Věda

  6:23
WASHINGTON - Kdyby někdo vyhlásil cenu "matka roku" zvířecí říše, pak by mezi soutěžícími nesměla chybět chobotnice obývající chladné hlubiny Tichého oceánu. Vědci zjistili, že samice tohoto druhu žijícího téměř kilometr a půl pod hladinou moře pečuje o svá vajíčka asi 4,5 roku a bedlivě je střeží, dokud se nevylíhnou. To je nejdelší období líhnutí vajec, jaké bylo dosud zjištěno u kteréhokoli živočicha, napsali vědci v odborném časopise PLOS ONE.

Graneledone boreopacifica foto: ČTK

Chobotnici s latinským jménem Graneledone boreopacifica vědci sledovali s pomocí dálkově ovládané ponorky u pobřeží Kalifornie. Pro pozorování si vybrali samici, která byla snadno rozpoznatelná díky výrazným jizvám, a na skalnatém podmořském útesu střežila svých asi 160 průhledných vajíček. Matka podle vědců vajíčka nikdy neopouštěla - a nikdy ji nepozorovali, že by cokoli jedla. Během sledování od května 2007 do září 2011 neustále hubla a kůže jí vybledla a povisla.

Mimořádný mateřský instinkt

Bruce Robison, hlubokomořský ekolog z výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium v Moss Landingu v Kalifornii, agentuře Reuters řekl, že tento druh vykazuje neuvěřitelně silný mateřský instinkt. "Je to mimořádné. Je to úžasné. Pořád ještě jsme ohromení tím, co jsme viděli," dodal Robison.

Většina samic chobotnic klade jediný vrh vajíček za život a hyne krátce potom, co se mláďata vylíhnou. Novorozené chobotnice nejsou žádní bezbranní tvorečkové - dlouhá doba líhnutí jim umožňuje vyklubat se z vejce a být ihned plně schopné přežití. Malé chobotničky jsou miniaturní kopií dospělých a ihned jsou schopné lovit malou kořist.

Autoři: ,