Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nejlepší práce na světě

Magazín

  9:06
SYDNEY/PRAHA - Dlouhé procházky po bílých plážích, potápění nebo pozorování velryb, to je práce, která by bavila snad každého. Když se k tomu připočte to, že by za nicnedělání na jednom z nejkrásnějších ostrovů měl být placený, jen málokdo by nabídku nepřijal. A právě s takovým návrhem přišli australští úředníci. Jak informoval server BBC, nabízejí „nejlepší práci na světě“.

O vítězi konkurzu rozhodnou čtenáři stránek Islandreefjob.com.

Úředníci ze státu Queensland hledají někoho na místo správce tropického ostrova. Kandidáti přitom nemusí mít žádné akademické tituly, ale musí umět plachtit, plavat a potápět se. Posledním, ale zároveň velmi důležitým požadavkem je výborná znalost angličtiny kvůli komunikaci s médii. Do výběrového řízení se může přihlásit každý člověk splňující tato kritéria. Vítěz bude po dobu šesti měsíců pobývat na Hamiltonově ostrově. Ten je jedním z ostrůvků souostroví Whitsunday.

Kromě opalování se a užívání si podmořského světa bude jeho práce obnášet informování celého světa v týdenních reportážích na speciálním internetovém blogu. Jeho součástí budou i fotografie a videa z ostrova. Bude se tak snažit nalákat dobrodružství chtivé turisty k návštěvě tamějších atraktivních lokalit
.
Miliony za lenošení
Odměna, která je pro nového zaměstnance připravena, je také úchvatná. Hlídač dostane 150 tisíc australských dolarů, což jsou necelé dva miliony korun. Bude přitom bydlet v luxusním plážovém domě se třemi ložnicemi a bazénem, aniž by platil jakýkoli nájem. „Nezní to tak špatně, co říkáte. Hledáme prostě někoho, kdo bude světu vyprávět příběhy ze života Velkého bariérového útesu. Myslíme si, že je to práce snů,“ řekl Anthony Hayes, ředitel turismu ve státě Queensland.

Pracovní doba je zhruba dvanáct hodin za měsíc. Spadá do ní například krmení ryb nebo jednodenní práce pro leteckou poštu. „Podél útesu se nachází stovky jednotlivých ostrovů. Na našem člověku pak bude tyto rozdílné oblasti prozkoumat a své svědectví předat dál,“ uvedl Hayes.

Velký bariérový útes je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO jako nejdelší korálový útes na světě. Jeho pobřeží je dlouhé dva tisíce kilometrů a Hamiltonův ostrov je tím největším obydleným v regionu. Každoročně ostrovy navštíví okolo dvou milionů turistů. Ti se ovšem většinou zdržují na jednom místě a podnikají jen jednodenní výlety.

Kolaps při registraci
Nabídka, která se neopakuje, byla inzerována po celém světě. Kandidáti mohou až do 22. února poslat svou registrační jednominutovou videonahrávku na oficiální web soutěže www.islandreefjob.com.

Toho hned při spuštění využilo přes 160 tisíc nadšenců, kteří se v jedné chvíli připojili. Není tedy divu, že došlo ke kolapsu internetových stránek. Mezi nimi bylo celých 34 % Britů. Seznam kandidátů bude 10. května zkrácen na deset finalistů plus jeden, o kterém rozhodnou v hlasování návštěvníci webu Queenslandského turismu. Finalisté poté odjedou na čtyřdenní finále na ostrovy, kde bude vybrán vítěz. Práce snů pak pro něj začne 1. července.
Autor:
Témata: BBC, Queensland, UNESCO