Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Izraelští rabíni úspěšně podnikají. Jsou terčem kritiky

Magazín

  7:00
JERUZALÉM - Izraelská elita se shromáždila v ospalém pouštním Netivotu, aby vzdala úctu rabínovi, který prý lidem vidí do duše. Rabín Jaakov Israel Ifargan je znám pod přezdívkou Rentgenový paprsek. Podobně jako on si mnozí další rabíni v minulých letech vydobyli svou uznávanou moudrostí významné postavení, vliv a také velké jmění.
Rabíni u Zdi nářků - ilustrační foto

Rabíni u Zdi nářků - ilustrační foto foto: Shutterstock

Pro radu si za nimi chodí nejbohatší muži země, kteří neváhají za diskusi o obchodech bohatě zaplatit. Díky nim vznikla rabínská aristokracie, která takto získané peníze proměnila v mnohamilionové majetky. Skrze obchodní poradenství se rabíni sami stali podnikateli. Značné investice spravují na burze a také v realitním oboru doma i v cizině, přičemž zisky drží z dosahu berních úředníků. Kritizují je mnozí kolegové, nepřátelé o nich hovoří jako o podvodnících.

Izraelská verze časopisu Forbes v červnu zveřejnila seznam 13 nejbohatších rabínů. Prvním mezi nimi je 36letý Pinchas Abuhacejra z Beerševy s jměním odhadnutým na 335 milionů dolarů (sedm miliard korun). Rentgenový paprsek s 23 miliony dolarů je na šesté příčce.

"Každý šekel přináší mír," řekl jeho nevlastní bratr rabín Chajm Amram Ifargan k hostům shromážděným na počest Rentgenového paprsku. Také on se zapojil do rodinného podniku. Říká se mu MRI, tedy Magnetická rezonance.

Slavnosti se ve zvláštní sekci zúčastnily také ženy a mezi nimi byla sestra bratrů Ifarganových zvaná CT nebo také Soudkyně. Tato Bruria Cvuluniová údajně dokáže smířit i gangy z podsvětí. Není sice rabínka, ale vzhledem k majetku se dostala na seznamu verze časopisu Forbes a je na 13. místě.

Náboženská obec podnikavce kritizuje
Mezi těmi, kdo zasedli u dlouhého stolu sourozenců Ifarganových, byli poslanci, jeden z nejvyšších soudců a dva nejbohatší podnikatelé - ředitel hlavní izraelské pojišťovny Menachem Gurevič a majitel největší holdingové společnosti Nokhi Dankner. Byl tam i vrchní armádní rabín a policejní velitel. Premiér Benjamin Netanjahu své blahopřání poslal ve formě videozáznamu.

Náboženská obec chování svých podnikavých kolegů kritizuje. "Je smutné, jestliže se náboženství sníží k něčemu takovému," řekl šéf Hartmanova ústavu Šalom rabín Donniel Hartman. Většina rabínů v Izraeli je placená státem. Jejich povinností je zajišťovat náboženské obřady jako svatby nebo pohřby a také dbát o dodržování židovských zvyklostí při přípravě pokrmů v restauracích a hotelích.

Rada pro pocit bezpečí za poplatek
Duchovní guru jako Rentgenový paprsek pracují i jinak. V rabinátu vyčlenili pravidelné hodiny, v nichž přijímají za poplatek každého, kdo se na ně obrátí. Na cestě zpět je vybaví amuletem a na míru sepsaným požehnáním.

Odborník na ortodoxní židovství Menachem Friedman říká, že se žádostí o požehnání za rabíny chodí židovští obchodníci od 19. století. Nyní ale poplatky za tuto službu dosáhly nebývalé výše. "V době nebezpečných a rozkývaných obchodů milionáři ztrácejí víru v trh a rabínova rada jim dodá pocit bezpečí," vysvětluje Friedman.

Nejbohatší z rabínských dynastií je rodina Abuhacejrů. Jsou potomky Baby Saliho, který se do Izraele vystěhoval z Maroka v roce 1963. Zemřel roku 1984, ale fotografie tohoto muže se scvrklou tváří dodnes visí v mnoha izraelských domech, podnicích i občerstvovacích stáncích. Jeho vnuk Elazar byl nejbohatší. Postavil si třípatrovou vilu s halou na recepce, pokoji pro hosty určené významným dárcům a podzemní chodbou, kterou se bez nebezpečí dostal přes ulici do synagogy.

Novinář Jossi Bar-Moha o tom něco ví, protože získal plány domy na úřadu v Beerševě. Napsal o rabínovi mnoho hanlivých článků, v nichž mimo jiné tvrdí, že rabín své stoupence obelhával tvrzením, že v bance nemá peníze. Z některých prý peníze vymohl pohrůžkami. Policie se případem začala zabývat a koncem 90. let na rabínově kontě našla 125 milionů dolarů. Rabínovi se prý podařilo dohodnout se s berním úřadem a ze svého dluhu vůči němu zaplatil pouze zlomek. Loni Abuhacejru někdo ubodal k smrti a veškerý majetek i postavení zdědil syn Pinchas. "Jsou to šarlatáni a podvodníci. Nic nevědí a lidé jim to baští," tvrdí zapšklý Bar-Moha.

Jeden z berních úředníků anonymně přiznal, že několik rabínů je vyšetřováno kvůli daňovým únikům. Není známo, že by byl někdo usvědčen, někteří se prý s úřadem dohodli.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...