Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nejstarší lisovně vína na světě je 6 tisíc let. Vědci ji objevili v Arménii

Magazín

  19:00
WASHINGTON/JEREVAN - Archeologové objevili na jihu Arménie dosud nejstarší lisovnu vína na světě. Zjistili, že stopy po výrobě suchého červeného výběrového vína v tamním jeskynním komplexu pocházejí z doby zhruba před 6000 lety.

Archeologové objevili v Arménii nejstarší vinný lis na světě. foto: ČTK/AP

Vykopávky nedaleko arménsko-íránské hranice naznačují, že speciální víno vyráběné v prostorách jeskynního pohřebiště pili pozůstalí, uvedli vědci v časopise Journal of Archaeological Science. "Jde o nejstarší známé zařízení na výrobu vína na světě," řekl vedoucí vědeckého týmu Grigor Arešjan z Kalifornské univerzity v Los Angeles.

Archeologové objevili v Arménii nejstarší vinný lis na světě.

S pomocí uhlíkové metody vědci zjistili, že zbytky hroznů nalezené u někdejšího lisu pocházejí zhruba z období kolem 4000 let před naším letopočtem. Lis má podobu mělké hliněné nádrže o průměru zhruba jednoho metru.

Hrozny se šlapaly bosýma nohama
Objevená lisovna je o 1000 let starší než jakákoli dosud známé zařízení na zpracování vína, uvedla skupina vědců z Arménie, Spojených států a Irska.

Objevený lis údajně pojal jen několik litrů vymačkané šťávy a vymačkaných hroznů. Pravděpodobně se pracovalo metodou šlapání hroznů bosýma nohama.

Archeologové objevili v Arménii nejstarší vinný lis na světě.

"Bylo to poměrně malé zařízení spjaté s rituály uvnitř jeskyně. Pro běžnou spotřebu by potřebovali mnohem větší vinné lisy v řádném podniku," řekl Arešjan, jenž byl vicepremiérem v první vládě postsovětské Arménie po získání její nezávislosti v roce 1991.

"Také víme, že ve vesnicích v sousedství má vinná kultura velmi dlouhou tradici," uvedl Arešjan. V oblasti se dnes vyrábí vína odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot.

Expedice částečně placená z prostředků společnosti National Geographic Society rovněž objevila zařízení na zpracování mědi. Arešjan řekl, že k tomuto objevu jeho tým sdělí porobnosti později.

Vědci poblíž našli také nástroje z obsidiánu, přírodního sopečného skla, což svědčí o čilých obchodních vztazích mezi tehdejšími obyvateli oblasti.

Rok 2010 v obrazech

Nejbližší zdroj obsidiánu byl až 70 kilometrů daleko, což tehdy znamenalo tři dny chůze. "Můžeme konstatovat, že šlo o velmi komplexní společnost tvořenou rozmanitými komunitami," uzavřel Arešjan.

Stejný tým loni objevil v tomtéž jeskynním komplexu, známém pod označením Areni-1, nejstarší koženou botu na světě, starou zhruba 5500 let.

Autoři: ,