Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Některé bylinné léky zmizí v EU z pultů

Zdraví

  7:00
BRUSEL - Od pondělí nebude možné v Evropské unii koupit některé bylinné léky a přípravky alternativní medicíny. Vyprší totiž sedmileté přechodné období stanovené unijní směrnicí, podle níž budou moci na pultech zůstat jen léčivé přípravky, které byly registrovány nebo povoleny.
Čaj - ilustrační foto.

Čaj - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Kritici se však obávají, že tento postup bude znamenat konec tradiční čínské medicíny a dalších alternativních způsobů léčby na evropském kontinentu.

"Dlouhé přechodné období poskytlo výrobcům a dovozcům tradičních rostlinných léčivých přípravků čas nezbytný k tomu, aby prokázali, že jejich výrobky dosahují přijatelné úrovně bezpečnosti a účinnosti. Pacienti mohou nyní těmto tradičním rostlinným léčivým přípravkům, které zakoupí v EU, důvěřovat," řekl novinářům eurokomisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku John Dalli.

Je ovšem možné očekávat, že značná část bylinných léků unijní registraci v posledních sedmi letech vůbec nezískala. Samotný proces registrace je totiž velmi náročný, přestože EU nakonec upustila od nutnosti klinických zkoušek a testů bezpečnosti.

Místo toho musí žadatel, který si přeje zaregistrovat tradiční rostlinný léčivý přípravek, předložit dokumentaci prokazující, že příslušný přípravek není za stanovených podmínek použití škodlivý. Rovněž musí předložit důkazy o tom, že se přípravek prokazatelně osvědčil, což znamená, že byl po dobu alespoň 30 let bezpečně používán, z toho nejméně 15 let v Evropské unii.

Británie chce zákon obejít. Bojí se černého trhu
Kritici nové unijní legislativy se ale se současnou situací nehodlají smířit a organizují napříč Evropou petice na podporu alternativní medicíny. Některé vlády dokonce zvažují, že by evropský zákaz obcházely. Obávají se, že by se obyvatelé mohli obrátit na černý trh.

"V současnosti mají pacienti přístup k bylinným produktům ve špičkové kvalitě, které jsou vyráběny pouze pro profesionální využití, ale nadále jim je nebudeme moci poskytovat. Tradiční přípravky z Číny a Indie tak budou k mání pouze na internetu či u nelegálních pouličních obchodníků, což představuje závažné zdravotní riziko pro veřejnost," řekla britskému deníku Daily Mail lékařka Ann Walkerová.
Británie přitom patří k zemím, které chtějí evropský zákaz obejít. Vládu k tomu dokonce vyzval i princ Charles.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...