Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nemoc, která nebolí. Jak rozpoznat cukrovku?

Zdraví

  7:00
Diabetes II. typu patří k nejrozšířenějším civilizačním chorobám. Jen v ČR žije zhruba 800 tisíc pacientů s touto diagnózou a dalších 350 tisíc o ní neví. Nemocných přitom stále přibývá. Onemocnět můžete i vy. Cukrovka se totiž po mnoho let nemusí vůbec projevit a kromě toho ani nebolí.

"Diabetes mellitus neboli úplavice cukrová, lidově zvaná cukrovka, je onemocnění, které může poměrně dlouho skrytě devastovat lidský organismus," vysvětluje Ing. Bc. Irena Kouřilová, viceprezidentka České asociace sester a odborná poradkyně pro ošetřovatelskou péči. Pokud je cukrovka odhalena a léčí se, nemusí znamenat pro pacienta zásadní změnu kvality života. Diabetici mohou cestovat, sportovat, věnovat se své práci i koníčkům.

Čtěte také:


Daleko horší ale je, když člověk o nemoci neví a neléčí ji. Diabetes se tak může rozvíjet a skrytě ničit organismus. Dochází ke zhoršení celkového zdravotního stavu, současně výrazně roste riziko rozvoje kardiovaskulárních chorob, a dokonce i metabolického syndromu, který pro pacienta znamená přímé ohrožení života. Do ordinací diabetologů se často dostávají lidé, u kterých se objevilo krvácení do očního pozadí, jehož příčinou je právě již pokročilá cukrovka. Bohužel dochází i k případům, kdy jsou nemocí zasaženy ledviny natolik, že pacient musí ihned na dialýzu.

Únava, rozmazané vidění a mravenčení chodidel
"Nemoc ale má některé konkrétní příznaky, které je dobré nepodceňovat," upozorňuje odbornice. Mezi možné známky diabetu patří například zamlžené vidění hlavně po ránu, snížené vnímání sladké chuti, svědění pokožky na různých místech těla, také se mohou objevovat kožní infekce a pomalé hojení i velmi drobných ran. "Často bývá přítomna stálá únava, ospalost bez jasné příčiny, bolesti nohou, mravenčení nebo znecitlivění chodidel. Samozřejmě také časté denní a noční močení," dodává Kouřilová.

Jednotlivé příznaky se mohou objevovat v různých stadiích onemocnění a v různé intenzitě. Vhodné je proto pravidelně absolvovat preventivní zdravotní prohlídky u svého praktického lékaře, jejichž součástí je i vyšetření hladiny cukru v krvi. Aspoň jednou ročně by jej měli absolvovat lidé z rizikových skupin, například lidé s vysokým krevním tlakem a cholesterolem, obézní, kardiaci a ženy, které trpěly těhotenskou cukrovkou. Současně by měli na prohlídky chodit i ti, kteří mají onemocnění cukrovkou v rodinné anamnéze.

Témata: nemoc, Česko