Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Netopte! Raději oblečte šály, zní rada Japonců

Magazín

  7:00
TOKIO - Japonská vláda vyzvala obyvatele země, aby se snažili nezapínat topení, a místo toho se doma i v práci teple oblékali a pro zahřátí si dali horkou polévku.

Japonsko: zemi sužují další otřesy, sníh a mráz, ale i ekonomické a humanitární potíže. foto: Reuters

Zemi totiž stále hrozí nedostatek elektrické energie poté, co po březnové katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima byly v zemi odstaveny desítky reaktorů. Podobná úsporná kampaň v létě nabádala úředníky, aby si svlékli v kancelářích saka a vypnuli klimatizaci. Píše o tom agentura AFP.

Pro nadcházející zimu japonské ministerstvo životního prostředí prostřednictvím komiksových postaviček radí na svých webových stránkách občanům, aby si přes den neváhali natáhnout rukavice, šály a návleky na nohy a na noc přidali ještě jednu vrstvu prádla a krk si do postele omotali ručníkem.

Zahřeje i pokrm nabe

K večeři se pak doporučuje tradiční pokrm nabe, který se připravuje v hrnci umístěném uprostřed stolu, kde se ve vodě vaří různé druhy zeleniny a masa. Strávníci si z hrnce odebírají podle chuti jednotlivé přísady, které lze konzumovat buď i s vývarem jako polévku, nebo dušené s různými omáčkami.

"Můžete stáhnout topení, pokud si dáte s rodinou a s přáteli nabe, zahřeje totiž současně vás i váš byt. Teplota vám bude připadat vyšší díky páře stoupající z hrnce," píše se na internetových stránkách ministerstva, které připomíná i hřejivé účinky zázvoru a kořenové zeleniny.

Domů jděte raději pěšky

Pomoci rozproudit krev v žilách pomůže i vystoupit o stanici dřív z vlaku a dojít zbytek cesty domů pěšky, navrhuje na svých webových stránkách ministerstvo. Místnosti by neměly být vytápěny na teplotu vyšší než 20 stupňů Celsia.

Průměrná venkovní teplota v japonské metropoli Tokiu se v lednu pohybuje kolem šesti stupňů Celsia a letošní zima bude podle meteorologů zřejmě obzvlášť chladná. V severojaponské prefektuře Hokkaidó napadl první sníh již 2. října, zhruba o 20 dnů dřív, než je běžné.

Zemětřesení z 11. března a následné cunami poškodily atomovou elektrárnu Fukušima, z níž doposud uniká radiace. Největší jaderná katastrofa od havárie elektrárny v Černobylu v roce 1986 přiměla japonské úřady k prověrce ostatních reaktorů, přičemž tyto kontroly ještě nebyly dokončeny.

Dočasná odstávka působí problém s dodávkami elektřiny, protože Japonsko, chudé na energetické zdroje, je na atomové energii závislé.

Podobná kampaň v létě apelovala na japonské úředníky, aby odložili saka a kravaty, a vyhnuli se tak používání klimatizace. Některé podniky zakázaly práci přes čas a továrny posunuly směny, aby využily chladnějších večerních či časných ranních hodin.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!