Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Netopýři mají jako lidé 'vícesměrný' mozek

Věda

  15:00
MADRID - Nejen člověk je schopen používat stejné neurony k poslechu dvou různých zvuků současně. Podobně "vícesměrný mozek" totiž mají i netopýři, zjistili podle španělského deníku El Mundo američtí vědci.

Do plzeňských bytů na konci léta vlétavají netopýři foto: ČTK

Člověk může poslouchat hudbu a zároveň i konverzaci ve stejný okamžik, jelikož jeho mozek je schopen oddělit sluchové vjemy a odklánět je do různých polokoulí. To obvykle ale není případ malých létajících savců.

Vědci z Georgetownské univerzity ve Washingtonu teď zjistili, že netopýři dokážou vysílat i přijímat signály, jež jim umožňují orientovat se při letu, a zároveň vnímají, co se jim snaží sdělit jiní jedinci jejich druhu.

ČTĚTE TAKÉ:

Badatelé v čele s Jagmeetem Kanwalem si vybrali k prozkoumání vícesměrné funkce mozku právě netopýry - tito živočichové totiž mají schopnost nejen orientovat se s pomocí biologického sonaru, ale také vydávají ultrazvuk a přijímají ozvěnu od předmětů ve svém okolí, která se v jejich organismu zesílí. A také vysílají zvuky vzkazující například "ustup", "dej pozor", "prosím" nebo "mám tě rád".

Kanwalův tým zjistil, že nervové okruhy v obou mozkových polokoulích dovolují netopýrům navigovat, rozhlížet se po okolí a kromě toho ještě "hovořit" se svými druhy. Při výzkumu badatelé zavedli ultratenký drátek (jako lidský vlas) do mozků vybraných probuzených netopýrů a pak jim pouštěl signály echolokace a vzkazy, které předtím převedli do digitalizované podoby. Signály byly vysílány s různou intenzitou a v různých směrech do obou polokoulí.

Ilustrační foto netopýra

Pomocí rezonance mozku byla zaznamenána aktivita jeho neuronů - v pravé mozkové kůře ale neurony reagovaly s větší silou na zvuky echolokace než na vzkazy, zatímco v kůře levé polokoule reagovaly opačně. Reakce neuronů tak naznačily funkční specializaci obou mozkových částí.

Podle Kanwala funguje lidský mozek obdobně - umožňuje mu rozeznat kombinace fonémů (jednotek rozhovoru), jako jsou slabiky nebo slova. "Obě poloviny mozkové kůry jsou spojeny odlišným 'drátem', což způsobuje, že jedna část je při komunikačním 'hovoru' účinnější než druhá," vysvětlil Kanwal.

Vědec soudí, že pochopením neurologické základny hovoru lze pomoci k oživení komunikačních vad u některých dětí, které trpí například dyslexií, a k nápravě vad ve verbální komunikaci. "Doposud nebylo možné studovat podrobně neurony zapojené do tohoto procesu," upozornil. Proto je podle něho tak důležité zkoumat je na jiném savci než na člověku.

Autoři: ,