Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nevzali vám dítě do školky? Dostanete odškodné

Magazín

  7:00
Tak se Kryštof konečně dostal do státní školky. V Německu a ve čtyřech letech. V Česku by ani v tomto věku možná neměl šanci, školky jsou přeplněné a mnoho mých známých nemá kam děti dát ani ve čtyřech letech.
Sportující děti - ilustrační foto.

Sportující děti - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Je mi takových lidí líto - musí buď sáhnout hodně hluboko do kapsy a zaplatit si soukromou školku, nebo mají smůlu. Pro některé to znamená, že nemůžou zpět do práce, přijdou o zaměstnání a třeba i o možnost platit své hypotéky.  Už jsem se nad tímhle tématem několikrát pozastavovala. A napsala jsem jednou v tomhle sloupku názor, že by to měl stát zoufalým rodičům nějak kompenzovat.

To jsem ještě netušila, že opravdu něco takového zažiju v praxi. V Německu od srpna vešel v platnost zákon, který garantuje místo ve školce už pro děti od jednoho roku!  Kdo by místo v dojezdové vzdálenosti nezískal, může se soudit. Anebo má nově právo požádat o peníze. Opatrovné nebo taky „sporákovné“ , jak Němci říkají, je příspěvek pro ty, kteří se rozhodli o děti se starat doma (buď dobrovolně  a nebo místo ve školce nezískali).  Zní to lákavě, že vám někdo zaplatí za to, že přejímáte úlohu předškolního zařízení, ne?

Veronika Jonášová

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi, který se narodil 9.7.2009.

Věřím, že většina českých žen (nebo i otců na rodičovské) by sporákovným jistě nepohrdla. Místní odpůrci například z řad feministek ale tvrdí, že přídavek motivuje ženy k tomu, aby se nevracely do práce.  Zda mají pravdu, ukáže až čas.

V Německu model začne fungovat v praxi teď od srpna, kdy tu začíná povinná školní docházka. Kvůli zákonu v zemi vznikl nárok na 800 tisíc nových míst ve školkách, které se začaly rozšiřovat a taky nově stavět. I školka, do které Kryštof nastupuje, patří mezi ty nové. A vypadá na první pohled pohádkově: všichni jsou tu nadšení, učitelky milé, jídlo v biokvalitě,  zařízení nádherné a dětská umývárna prý vybavená ve stylu feng-šuej....  stejně máme obavy, jak to všechno zvládneme v němčině a zda se tu Kryštofovi bude líbit

A zatímco se my rodiče strachujeme, Kryštofa zajímá jediná věc. Těší se na nový dřevěný vlak, který ho zaujal při zápisu a na kterém mu opravdu záleží, protože o něm od té doby neustále mluví. "Můžu si s ním hned hrát?" ptá se nás pořád. Zatím má jasné priority.

Autor: