Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Nezachraňujte velryby, lepší je eutanazie

Věda

  8:46
LONDÝN - Pohled na kytovce uvázlé na pláži je vždycky smutný. Zvířata mohou umírat celé dny, a proto mnoho lidí pocítí touhu inteligentním mořským savcům pomoci. Podle Adama Grogana z britské Královské společnosti proti týrání zvířat je ale v tomto případě dobré udržet emoce na uzdě a velrybám dopřát milosrdnou smrt.

Lidé pomáhají kytovcům uvízlým na pláži foto: Reprofoto

Zvířata, která se s pomocí lidí dostanou po dlouhých hodinách na suchu zpět do moře, totiž stejně většinou nemají šanci na přežití.

 Vědci měli v posledních letech příležitost zkoumat mnoho uvázlých velryb, například vorvaně obrovské. Mohli ještě zaživa odebrat vzorky krve a prováděli i pitvy. Podle veterinářů z Londýnské zoologické společnosti rybám na suchu hrozí kromě dehydratace i poškození ledvin. Když je přestane nadlehčovat voda, začnou se pouhým působením ohromné váhy těla poškozovat tkáně. Ze svalů se do krevního oběhu uvolňuje protein myoglobin.

 Tato svalová bílkovina je podobná hemoglobinu z červených krvinek. Myoglobin pomáhá přenosu kyslíku z krve do mitochondrií a je zřejmě nezbytný pro funkci srdce a dalších výkonných svalů. Ve svalech savců uzpůsobených k potápění do velkých hloubek, tedy i velryb, je zastoupen obzvlášť hojně. Naneštěstí je ale tato látka pro ledviny toxická.

 Po hodině „na suchu“ jsou ledviny už nezvratně poškozeny. Když se velryby vrátí do vody, může krev v těle cirkulovat bez překážek a ledviny dostanou ještě vyšší dávku myoglobinu. Ze „zachráněných“ kytovců tak ve skutečnosti přežije jen zlomek. Často se také stává, že se velryby krátce po vyproštění znovu vrhnou na souš. Smrtící injekce by jejich utrpení zkrátila.
Témata: ledvina

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...