Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nic podobného nepamatuji, říká o výbuchu sopky seizmolog

Věda

  14:34
PRAHA - Výbuch sopky Eyjafjöll je výjimečný velkým množstvím magmatu, říká Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. foto: Akademický bulletin.

Do jaké míry byl výbuch sopky na Islandu překvapivý?
Výbuch žádné islandské sopky není překvapivý, je tam mimořádně velká sopečná aktivita. Jen v jižní části ostrova, kde se nachází sopka Eyjafjöll, je jich asi pět nebo sedm blízko u sebe.

Překvapivý je ale dopad tohoto výbuchu na zbytek Evropy - není obvyklé, aby se vytvořil tak velký mrak a šel tímto směrem. Podobnou událost nepamatuji. V jiných částech světa ale sopky problémy v letecké dopravě způsobují. Naposledy způsobila větší potíže sopka Pinatubo na Filipínách v roce 1991, kdy bylo poškozeno asi 20 letadel, ale žádné naštěstí nespadlo.

Sopečný prach: děsivý nepřítel letadel

Sopka Eyjafjöll ale byla posledních 200 let v klidu...
Dvě stě let není v geologické historii nic. Některé vulkány jsou v určitém období své existence aktivní prakticky pořád, jako dnes Stromboli u Itálie nebo Hekla na Islandu nedaleko sopky Eyjafjöll. Ta je aktivní také poměrně často, eruptivní fáze nastává každých pět šest let a některé periody vulkanické aktivity jsou velmi dlouhé, trvají třeba rok.

Čím je tedy aktuální výbuch tak výjimečný?
Při jejím oživení se dostalo k povrchu nezvykle velké množství magmatu. Z něj se uvolňují plyny, které vyprskávají materiál do vzduchu. Těžší částice spadnou v bezprostředním okolí a ty lehčí vytvoří mrak. Pak záleží na tom, jaké jsou zrovna cirkulace v ovzduší a pohyby jednotlivých front a v tomto případě jsou tak nepříznivé, že ženou mrak nad západní, severní a střední Evropu.

Mrak popela z islandké sopky pozastavil lety nad Evropou

Mohlo mít na průběh erupce vliv i to, že se sopka nachází pod ledovcem?
Je pravda, že pokud se voda dostane do magmatu, zvyšuje jeho explozivitu. Některé silné výbuchy se dávají do souvislosti s tím, že se stoupající magma dostalo do kontaktu s velkými podzemními rezervoáry vody. Takže to i tady mohlo přispět k vyšší aktivitě vulkánu, ale domnívám se, že hlavní příčina je ve velkém množství materiálu přineseném z hlubokých partií Země.

Jaké je chemické složení materiálu, který se dostal do ovzduší?
Částečky tvoří víceméně standardní bazaltová láva s vysokým obsahem oxidu křemičitého. Problém by ale mohl být v tom, že by se v mraku mohly nacházet i toxické plyny. Ale na stránkách islandského meteorologického institutu, kde je o explozi spousta informací, jsem nic o případných koncentracích toxických plynů nenašel, takže to vám bohužel nemohu říct.

Je možné podobné události předvídat?
Islandští vulkanologové výbuch předpověděli 14 dní předem. Pozorovali, jak se slabá zemětřesení stěhují z hloubek kolem 10 km k povrchu. Takže na to byli připraveni a včas došlo k nezbytným opatřením včetně evakuace. Ta byla nutná i kvůli tání obrovského množství vody z ledovce nad vulkánem, která způsobí záplavy.

Lze odhadnout, jak dlouho aktivita sopky potrvá?
Obávám se, že ne. Pročítal jsem zprávu o její aktivitě den po dni od 20. března, kdy se začala probouzet. Začátkem dubna zemětřesení ubývala a zdálo se, že se sopka uklidňuje, ale pak došlo k výbuchu o několik kilometrů dál... Žádný nástroj k odhadnutí toho, zda aktivita potrvá týdny, měsíce nebo třeba rok, jako tomu bylo u nedaleké sopky Hekla, bohužel nikdo v ruce nemá.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...