Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nobelovku za fyziku získal i rodák z Plzně

Věda

  12:22
STOCKHOLM - Letošními držiteli Nobelovy ceny za fyziku se stali Francouz Albert Fert a jeho německý kolega Peter Grünberg, narozený v Čechách. Dvojice vědců se zasloužila o objev magnetického efektu GMR, bez něhož by například nepracovaly pevné disky počítačů. Oznámil to výbor pro udělování Nobelových cen ve Stockholmu.

Francouz Albert Fert (vlevo) a německý vědec Peter Grünberg se stali letošními držiteli Nobelovy ceny za fyziku. foto: AFP

Gigantická magnetorezistence (GMR) "může být také považována za jednu z prvních skutečných aplikací na slibném poli nanotechnologií", zdůvodnila význam oceněného objevu Švédská královská akademie věd, při níž Nobelův výbor sídlí. 

Peter Grünberg (68) se podle internetových zdrojů narodil v Plzni. V roce 1946 s rodinou vysídlen z tehdejšího Československa do Německa. Hlavní část jeho vědecké práce je spojena s výzkumným centrem v Jülichu, kde působí od roku 1972 dodnes. Albert Fert se věnoval bádání v oblasti magnetismu a nanostruktur na Pařížské univerzitě a stál u zrodu jednoho z odborů francouzského Národního střediska vědeckého výzkumu (CNRS).


Grünberg je šestým nositelem Nobelovy ceny, který se narodil na území dnešní České republiky. Krom dvou českých nositelů ocenění Jaroslava Heyrovského (za chemii v roce 1959) a Jaroslava Seiferta (za literaturu v roce 1984), to jsou ještě baronka Bertha von Suttnerová (rozená Kinská) a manželé Coriovy. Suttnerová, která prožila většinu života v Rakousku, získala v roce 1905 cenu za mír, Carl Ferdinand Cori a jeho manželka Gerta Theresa Coriová (rozená Radnitzová) toto prestižní ocenění obdrželi v roce 1947 za lékařství jako američtí občané. S výjimkou Grünberga se všichni narodili v Praze.

Uplatnění efektu zvaného gigantická magnetorezistence (GMR) zcela změnilo postupy získávání dat z pevných disků, zdůvodnila význam oceněného objevu Švédská královská akademie věd, při níž Nobelův výbor sídlí. Tento jev podle ní sehrál rovněž důležitou úlohu při vývoji nové generace elektroniky a může být také považován za jednu z prvních skutečných aplikací na poli nanotechnologií.


Miniaturní pevné disky pracující s GMR jsou dnes běžnou součástí nejen osobních počítačů, ale také hudebních MP3 přehrávačů nebo digitálních kamer. Výzkum obou vědců tak umožnil raketový rozvoj průmyslového odvětví, v němž se v současnosti točí miliardy dolarů.


Fert (69) a Grünberg (68) objevili efekt GMR nezávisle na sobě v roce 1988.

Díky němu stačí i velmi malá úprava magnetismu k vyvolání větších změn v elektrickém odporu. Informace uložené na magnetických vrstvách disku počítače tak mohou být přeměněny na různě silné elektrické signály, které zařízení přečte v podobě jedniček a nul. GMR také dovolila mnohonásobně rozšířit množství ukládaných dat.
"Vývoj počítačů v posledních letech ukázal, že tohle byl důležitý
příspěvek," zhodnotil význam své práce Grünberg pro švédskou televizní stanici TV4 krátce po oznámení letošních laureátů. Ti se podělí i o finanční odměnu v hodnotě deseti milionů švédských korun (téměř 30 milionů korun).


V současné době se už podle profesora Nottinghamské univerzity a vědeckého pracovníka Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR Tomáše Jungwirtha používají vrstvy z jiných materiálů, než na kterých pracovali Fert a Grünberg, ale jde o tentýž princip, který několikasetnásobně zvýšil citlivost čtecích hlav v pevných discích.

Cena za fyziku je druhou Nobelovou cenou, která byla v tomto týdnu udělena. V pondělí získali Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii Američané Mario Capecchi a Oliver Smithies spolu s Britem Martinem Evansem za objev cílené úpravy genů u laboratorních myší, která se využívá i ke zkoumaní příčin vážných chorob u člověka.

Autoři: ,