Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Nobelovu cenu za fyziku dostali vědci za ‚ekologické modré světlo‘

Věda

  11:54aktualizováno  12:11
STOCKHOLM - Letošní Nobelovu cenu za fyziku získali Japonci Isamu Akasaki a Hiroši Amano a Američan japonského původu Shuji Nakamura za vývoj modrých světelných diod umožňujících vytvoření nového, ekologického světelného zdroje. V úterý to oznámila Královská švédská akademie věd.

Laureáti nobelovy ceny za fyziku Isamu Akasaki, Hiroši Amano a Šudži Nakamura. foto: Twitter.com

Když trojice japonských rodáků počátkem 90. let objevila modrou elektroluminiscenční diodu (LED), zahájila revoluci v oblasti osvětlovacích technologií. Kombinací s již dříve existujícími zelenými a červenými diodami se totiž poprvé naskytla možnost vytvořit bílé LED světlo.

V současnosti tato technologie nachází široké uplatnění od osvětlení domácností a pracovišť přes podsvícení displejů mobilních telefonů až po využití u moderních velkoplošných barevných obrazovek či blesku fotoaparátů.

20 let starý vynález

Profily laureátů

Isamu Akasaki (*1929)

Emeritní profesor univerzity v japonském městě Nagoja, kde v roce 9164 získal doktorát. V Macušitově výzkumném ústavu v Tokiu se koncem šedesátých let začal zabývat světelnými diodami. V roce 1989 učinil zásadní objevy, vedoucí k využívání modrých světelných diod. Je nositelem Kjótské ceny za moderní technologie (2009), japonské obdoby Nobelových cen, a Edisonovy medaile (2011), udělované americkým Institutem elektrického a elektronického inženýrství (IEEE).

Hiroši Amano (*1960)

Taktéž profesor univerzity v Nagoji s doktorátem z elektrotechniky. 

Shuji Nakamura (*1954)

Profesor Kalifornské univerzity v Santa Barbaře, od roku 2004 čestný profesor německé Brémské univerzity. Je považován za objevitele první modré elektroluminiscenční diody (LED). Je držitelem asi stovky patentů.

Vynález 85letého Akasakiho a jeho podstatně mladších kolegů - 54letého Amana a 60letého Nakamury - je pouze dvacet let starý, „ale již přispěl k vytváření bílého světla zcela novým způsobem ku prospěchu nás všech“, uvádí se ve zdůvodnění švédské akademie. 

„Díky LED žárovkám máme nyní trvalejší a efektivnější alternativu ke starším světelným zdrojům [...] Vzhledem k tomu, že čtvrtina spotřeby elektrické energie na světě je využívána za účelem osvětlení, přispívají elektroluminiscenční diody významně k ochraně přírodních zdrojů,“ dodala akademie.

Zatímco životnost klasických žárovek se pohybuje kolem 1000 hodin, žárovky LED vydrží svítit až stokrát déle. Oproti klasickým žárovkám je také u LED žárovek spotřeba elektrické energie o zhruba 85-90 procent nižší, protože LED nevyzařují téměř žádné teplo a prakticky všechna energie jde do viditelného spektra světla.

„LED žárovky jsou velkým příslibem pro zvýšení kvality života více než 1,5 miliardy lidí na celém světě, kteří nemají přístup k elektrické síti. Vzhledem k nízké spotřebě elektřiny mohou být tyto žárovky napájeny levnou místní solární energií,“ zdůraznila švédská akademie.

Další ceny v průběhu týdne

Letošní vyhlášení Nobelovy ceny za fyziku nebylo tak napjatě očekávané jako minulý rok, kdy se všeobecně předpovídalo vyznamenání vědců, kteří se podíleli na objevu nové subatomární částice, takzvaného Higgsova bosonu. Právě loni totiž předpoklady týkající se Higgsova bosonu potvrdily experimenty v obřím urychlovači Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN). Nakonec si loňskou cenu odnesli fyzik Peter Higgs a belgický vědec François Englert.

Letošní týden vyhlašování Nobelových cen začal v pondělí oznámením Nobelovy ceny za lékařství. Tu dostala trojice neurologů: americko-britský vědec John O’Keefe a norští manželé May-Britt Moserová a Edvard Moser, kteří byli oceněni za objev buněk, jež mozku pomáhají v prostorové orientaci. Ve středu se svět dozví laureáta ceny za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí bude vyhlášena Nobelova cena za ekonomii.

Na vyznamenané kromě finanční částky ve výši osmi milionů švédských korun (téměř 24 milionů Kč) čeká i účast na tradičním slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

Nobelova cena za fyziku má za dobu své existence už 196 držitelů, mezi nimiž jsou jen dvě ženy. Pouze 47krát se od roku 1901 stalo, že cenu získal jediný laureát.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!