Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nové léky prodlužují pacientům život, říká lékařka

Zdraví

  6:19
Hlavní výhodou cílené léčby je šetření okolních zdravých tkání, říká docentka Petra Tesařová z Onkologické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Vyšetření rakoviny prsu mamografem. Ilustrační foto.

Vyšetření rakoviny prsu mamografem. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

LN V poslední době se hodně mluví o využití biologické léčby v onkologii. V čem spočívá její princip?
Biologická léčba je trochu zavádějící termín, už proto, že evokuje představu něčeho „bio“. Tedy něčeho sice přírodního, ale někdy také pouze obvyklého a trochu předraženého. Správnější je proto termín cílená léčba. Smyslem této léčby je zlikvidovat pouze nádorovou buňku a přitom nepoškodit ostatní tkáně.

LN Kdy se s touto terapií u nás začínalo?
První přípravek určený pro léčbu hematologických nádorů získal licenci před 17 lety. Později se podobné léky objevily i v onkologii solidních nádorů, které vznikají v různých orgánech a tkáních. Zpočátku se uplatňovala především v paliativní léčbě, která pomáhá nevyléčitelně nemocným prodlužovat život a zlepšovat jeho kvalitu. Dnes už ale dokáže i zachraňovat lidské životy. Pokud pacientky se specifickým typem karcinomu prsu podstoupí podpůrnou terapii, sníží se jejich riziko recidivy karcinomu prsu skoro o 50 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Někdy se u těchto pacientek objevují také kostní metastázy. Pomůže i v těchto případech cílená léčba?
Počet těchto pacientek v poslední době stoupá a v rámci podpůrné léčby se nám v těchto případech cílená léčba velmi osvědčila. V kostech totiž existují dva typy buněk – jedny kost staví a druhé ji odbourávají. Tyto buňky by měly pracovat ve vzájemné rovnováze, nádorové buňky však tuto rovnováhu porušují a kost závažně poškozují. Podpůrná terapie, kterou obvykle kombinujeme s protinádorovou léčbou, pomáhá navodit ztracenou rovnováhu. A tím zároveň snižuje i riziko zlomenin, jež bývají u těchto onkologicky nemocných žen nezhojitelné.

LN Jaké výhody má tato terapie oproti klasickým metodám, jako je chemoterapie?
Chemoterapie je velmi účinná metoda, která ale likviduje všechny rychle se dělící buňky – nádorové i zdravé. Organismus se proto musí z jejího působení delší dobu vzpamatovávat. Cílená léčba naproti tomu dokáže šetřit okolní zdravé tkáně. Ne všechny nádorové buňky mají ale vhodné receptory pro tuto terapii. Proto bývá optimální kombinace obou metod.

LN Nakolik se tato metoda osvědčila ve vaší praxi?
Naše dosavadní zkušenosti jsou převážně pozitivní. Ohromující jsou i výsledky některých klinických studií, které nasvědčují tomu, že je tato léčba úspěšná dokonce i u nemocných s karcinomem prsu, jejichž situace byla až doposud považována za neřešitelnou. Na nedávném Evropském onkologickém kongresu v Madridu byly například představeny výsledky studie Cleopatra, zaměřené na pacientky s pozitivním karcinomem prsu, u nichž bylo čerstvě objeveno specifické metastatické onemocnění. Ukázalo se, že ženy, které absolvovaly chemoterapii v kombinaci s cílenou léčbou, přežívaly v průměru o 15,7 měsíce déle než ty, které ji nedostávaly. Což je v terapii metastatického onemocnění nebývalý úspěch. Přestože zatím cílená léčba nedokáže vždy život zachránit, může zlepšit jeho kvalitu a možná ho i prodloužit do té doby, než se taková terapie objeví.

LN Nemohou se při jejím podávání projevit nějaké nežádoucí účinky?
V některých případech se mohou dostavit alergické reakce, někdy může dojít i k poškození srdce, které však bývá naštěstí většinou vratné. Podpůrná léčba, která cíleně ovlivňuje kostní přestavbu, pak výjimečně způsobuje nekrózu čelistní kosti a s tím související vypadávání zubů. Naštěstí k tomu však dochází jenumalého procenta pacientů. Na rozdíl od konvenční terapie pomocí přípravků, které brání odbourávání kostní tkáně, tato léčba nezpůsobuje poškození ledvin.

LN U jakých typů onkologických onemocnění se tedy dnes už využívá?
Kromě již zmiňovaného karcinomu prsu a krevních nádorů má své uplatnění například také u kolorektálního karcinomu a u nádorového onemocnění ledvin. Indikací je tedy celá řada, zároveň také probíhá mnoho dalších klinických studií a přibývá nových léků. Zdá se, že i do budoucna budeme tuto terapii často používat v kombinaci s konvenčními metodami. Zatím největším problémem je její finanční náročnost, která by mohla její další začlenění do terapie zhoubných nádorů limitovat.

LN Je tato léčba v současnosti dostupná pro všechny pacienty, kteří ji potřebují?
V současné době je její podávání omezeno na 13 komplexních onkologických center. Pokud cílenou léčbu pacient potřebuje, pak by ji měl v rámci léčby hrazené pojišťovnou ve všech indikovaných případech dostat.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.