Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nové možnosti v léčbě cukrovky. Lék, který šetří ledviny

Zdraví

  6:50
PRAHA - Cukrovka patří mezi nejčastější metabolické choroby, které způsobují další závažné zdravotní komplikace. Diabetičtí pacienti jsou kromě infarktu, mozkové příhody nebo potíží s cévami ohroženi také selháním ledvin. Tomu má zabránit nový lék.

Dejte pozor na sladidla, varuje expert na éčka foto: Shutterstock

Diabetes mellitus 2. typu často vede k dalším zdravotním komplikacím: slepotě, amputaci končetin, potížím se srdcem a cévami nebo selhání ledvin. V loňském roce byl představen diabetický lék zároveň snižující kardiovaskulární rizika. A diabetikům se nyní blýská na ještě lepší časy. Odborníci totiž přišli s novinkou, která řeší další komplikaci cukrovky: dokáže oddálit selhání ledvin.Při poklesu funkce ledvin se zvyšuje kardiovaskulární riziko, a naopak zpomalení vývoje onemocnění ledvin znamená i snížení rizika pro srdce a cévy.

Čtvrtina žáků trpí obezitou. Infarkt a cukrovka je může potkat už ve dvaceti

„Pacientům s cukrovkou k dlouhodobému udržení správné hladiny glukózy v krvi často nestačí jeden lék. To pak vyvolává potřebu užívat několik přípravků. U nové léčby jde o kombinaci dvou účinných látek s různým mechanismem účinku – empagliflozinu a metforminu – v jediném přípravku,“ říká lékařka Terezie Pelikánová, předsedkyně České diabetologické společnosti.

Hlavní mise léčiva je jasná: pomoci diabetikům dosáhnout požadovaných hodnot glukózy v krvi ve velmi pohodlné formě, jakou lék s doporučeným dávkováním 2× denně jedna tabletka určená ke spolknutí určitě je. Kombinovaná léčba přínáší několik výhod: snižuje hmotnost, snižuje glykovaný hemoglobin (stanovení jeho hladiny umožňuje posoudit dlouhodobou kompenzaci cukrovky, navíc umožňuje zhodnotit riziko rozvoje komplikací nemoci), snižuje riziko smrti z kardiovaskulárních příčin, riziko hospitalizací pro srdeční selhání, riziko smrti z jakýchkoli příčin a především právě postižení ledvin.

Empagliflozin je jediným antidiabetikem, které zabraňuje progresi postižení ledvin, snižuje úmrtnost z kardiovaskulárních příčin, celkovou úmrtnost a srdeční selhání. Diabetik má pod kontrolou nejen nemoc samotnou, empagliflozin mu může pomoci prodloužit a zkvalitnit život a předejít komplikacím samotné choroby.

Cukrovka jako celosvětová epidemie

Celosvětové číslo počtu lidí s cukrovkou šplhá podle údajů Světové zdravotnické organizace ke 422 milionům a každým rokem se počet těchto pacientů zvyšuje. V roce 2040 odborníci očekávají až 642 milionů nemocných. Prognóza pacientů s diabetem přitom není dobrá: oproti zdravé populaci mají 2× vyšší riziko úmrtí v důsledku kardiovaskulárních příčin, navíc si kvůli své nemoci zkracují život v průměru o několik let a život jim komplikují další zdravotní potíže. „Podobně jako v ostatních zemích evropského kontinentu je v České republice zaznamenán postupný nárůst diabetu. Během roku 2013 byl v Česku diabetes nově zjištěn u 72,6 tisíc pacientů,“ vysvětluje Pelikánová.

Bez spolupráce pacienta cukrovku nezkrotíme, říká lékař

Česká republika se aktivně zapojuje do boje proti diabetu. Česká diabetologická společnost letos vydala nový doporučený postup péče o diabetes mellitus 2. typu, jehož cílem je prodloužení a zkvalitnění života nemocných s diabetem, snížení celkové úmrtnosti, zejména té, která souvisí s kardiovaskulárními komplikacemi a nádory a minimalizace akutních komplikací (hypo- a hyperglykémie).

Autor: