Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Nový lék? Rakušanům pomáhá, Češi musejí tři roky čekat

Evropa

  8:00
PRAHA - Představte si situaci, kdy farmaceutická firma přijde s novým lékem na léčbu nádorového onemocnění. Ve střední Evropě se lék nejdříve objeví v Rakousku, pak v Polsku. Následuje Maďarsko a Slovensko. Teprve potom přichází na řadu Česko. Léky se k nám dostávají až o tři roky později, než je tomu v okolních zemích.
Léky (ilustrační foto)

Léky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Tvrdí to alespoň Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), která si situaci na evropském trhu nechala zmapovat. "Společnosti IMS, která sleduje farmaceutické trhy ve stovce zemí, jsme zadali, ať vezme léky v období leden 2008 až první kvartál roku 2011 a porovná, kdy vstoupily na náš trh a kdy na trh čtyř zemí, které jsou s námi srovnatelné," řekl LN ředitel asociace Radim Petráš.

Čtěte také:

Bylo to 125 léků, konkrétně k léčbě nádorových onemocnění, revmatoidní artritidy, těžké formy lupénky či srdce. "Jde o léky na karcinom prsu, plic, tlustého střeva a konečníku. Tady určitě zaostáváme v dostupnosti," potvrdil LN přednosta onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Luboš Petruželka.

Uvedení nových léků na trh brzdí byrokracie
Rychlejší vstup moderních léků na trh brzdí způsob, jak se v Česku tvoří jejich cena a výše úhrady zdravotní pojišťovnou. To stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). "Současná situace umožňuje, že se proti rozhodnutí SÚKL můžou farmaceutické firmy a pojišťovny v podstatě donekonečna odvolávat," vysvětlil hlavní důvod průtahů mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Správní řízení, kdy se proti sobě staví výrobce a plátce, je samo o sobě náročné, dodává SÚKL. "Je to jako s řízením o územních plánech či stavbách dálnic. V řízení o úhradách jde také o miliardy korun a jsou o to komplikovanější, protože nejde o posouzení jedné trasy v pěti variantách, ale o posouzení tisíců léků na stovky onemocnění," uvedl David Přinesdom z tiskové odboru SÚKL.

Pomoci může novela zákona o veřejném pojištění
"Nové léky se k nám nedostávají pomalu. To je účelové tvrzení," zareagoval na analýzu ředitel zdravotní pojišťovny Metal-Aliance a prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera.

Opačný názor má předseda České asociace farmaceutických firem Emil Zörner. "Nejedná se jen o inovativní léky, všechno se zpožďuje. Odvolávají se firmy i pojišťovny, protože je to jejich právo a protože SÚKL často udělá chyby, s nimiž se firmy a pojišťovny nespokojí," řekl LN Zörner.

Poslancům nyní leží na stole novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která má celý proces správního řízení urychlit. Mají se zkrátit lhůty a omezit pravidla na odvolání. Zároveň chce resort zpřísnit vstup nových léků na český trh. Novela nově stanovuje, že lék hrazený ze zdravotního pojištění musí nejprve hradit místo jedné tři země EU. "My jsme se svým způsobem stali pro některé typy léků testovací zemí," vysvětlil Sršeň.