Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nový trend: prodlužování řas. Za tři tisíce máte delší, ale vlastní řasy

Móda

  11:11
V posledních měsících prudce stoupá zájem o prodlužování řas. Ženy se navíc stále víc zajímají o prodloužení těch vlastních. Je to levnější a bezpečné pro oko.
Řasy - ilustrační foto.

Řasy - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Prodlužování řas se ukazuje jako čím dál lepší byznys. "Zájem roste zvláště v poslední době doslova exponenciální křivkou. Ženy se stále více zajímají o svůj vzhled a roste i informovanost o možnostech, jak různé části těla vylepšit," říká oční lékařka Lucie Valešová, primářka pražské oční kliniky Duovize.

"V současné době přichází za námi kvůli prodlužování řas až pět klientek denně. Ačkoli je spektrum zákaznic poměrně široké, nejčastěji jsou to ženy, které používají i jiné metody zkrášlování – velmi často si nechávají odstranit vrásky a zvětšit prsa. Pak jsou to ženy kolem padesátky, které o sebe dbají méně invazivním způsobem. Nejstarší pacientce je 65 let. Kapky ale mohou používat i dospívající dívky, jsou bezpečné," upřesňuje Valešová. Dodává, že o prodloužení řas měl už zájem i jeden muž.

Zatímco v kosmetických salonech prodlužují řasy nalepováním umělých, v Duovizi a v brněnské NeoVizi prodlužují vlastní řasy pomocí očních kapek. Do dvanácti až šestnácti týdnů by jejich pomocí měly řasy vyrůst o tři až čtyři milimetry. Efekt pak vydrží do té doby, dokud nevypadají. Nejčastěji tedy tři až šest měsíců. V pražské klinice za to zaplatíte 2900 korun, v brněnské o tři stovky méně (v ceně jsou vždy dvě balení kapek, jež by měla vydržet na šestnáctitýdenní kúru, konzultace a oční vyšetření).

Nalepování umělých řas může vyjít ještě dráž. Záleží na tom, jakou metodu a salon zvolíte. Pokud si necháte nalepit svazečky umělých řas, vyjde vás to levněji. Mnoho žen si ale stěžuje, že výsledek nevypadá přirozeně. V případě, že si necháte nalepit jednotlivé řasy, počítejte s cenou od dvou zhruba až do 6500 Kč v závislosti na salonu a množství nalepených řas.

Vše se musí opakovat. Není to zadarmo
Umělé řasy vydrží maximálně pět týdnů, přesto se jejich doplnění doporučuje po třech týdnech, pak už mohou řasy vypadat prořídle. Navíc čím dříve se doplňuje, tím nižší je cena, protože je potřeba nalepit méně nových kousků. Kvůli doplnění je třeba sáhnout do peněženky pro pět set až 1500 korun.

Prodlužování řas.

Jak již bylo řečeno, ani vlastní dlouhé řasy vám ale nevydrží věčně. Postupně začnou být nahrazovány opět kratšími. "Při opakování si účtujeme 1800 korun za dvě balení kapiček, tisíc korun za jedno," říká Valešová s tím, že cena zahrnuje i kontrolu zdravotního stavu očí. S jedním balením kapek dosáhnete zhruba polovičního efektu.
Prodloužení vlastních řas kapičkami i tak vyjde levněji než lepení umělých. Je ale třeba počítat s tím, že po období někdy až extrémně dlouhých řas nastane zase až šestnáctitýdenní období, kdy budete mít řasy stejně dlouhé jako před aplikací kapek. Na druhou stranu první výsledky by měly být trochu patrné už za měsíc. "Samozřejmě v tomto období vnímám, že mám řasy opět kratší, a uvědomuji si, že delší vypadaly lépe. V souvislosti s tím se s delšími řasami i lépe cítím," popisuje primářka DuoVize Valešová, která jako většina žen na této klinice kapky používá. V případě nalepování řas toto období absolvovat nemusíte. V obou případech ale platí, že se na delší a hustší řasy velice dobře a rychle zvyká a jen málokterá zákaznice s tím po první aplikaci skončí. To zajišťuje klinikám a salonům stálé příjmy.

Kapky se nanášejí denně ke kořínkům řas
Zatímco v USA mají k prodloužení řas registrované kapky Latisse, u nás žádné přímo na prodloužení registrované nejsou. Místo nich se používají kapky od stejného výrobce Lumigan, které obsahují stejnou látku jako kapky Latisse (látka bimatoprost). Kapky Lumigan jsou u nás registrované k léčbě glaukomu, tedy zeleného očního zákalu, neboť snižují nitrooční tlak. To, že prodlužují řasy, je jejich vedlejším, původně nežádoucím účinkem.

"V průběhu klinických studií bylo přípravkem léčeno přes 1800 pacientů. Zjistilo se, že nejčastějším nežádoucím účinkem je růst řas. Při aplikaci do oka se v prvním roce řasy prodloužily u 45 procent pacientů. Po dvou letech jich bylo sedm procent a po třech dvě procenta," informuje Veronika Petláková, mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

V případě kapání do oka se účinná látka nemusí dostat k řasám v takové míře, aby povyrostly. Proto se v rámci prodloužení aplikují jednou denně (nejlépe večer po odlíčení) pomocí vatové tyčinky přímo k jejich kořínkům. "Nesetkali jsme se ještě s žádnou reklamací. Nikdo nepřišel s tím, že by přípravek nefungoval," tvrdí Valešová.

I když kapky nejsou registrované k prodlužování řas, předepisovat se k tomuto účelu smí – jde o takzvaný off-label. V zákoně se přesně říká, že lékař může, pokud není léčivý přípravek distribuován nebo není v oběhu léčivý přípravek potřebných terapeutických vlastností, použít registrovaný léčivý přípravek způsobem, který není v souladu se souhrnem údajů o přípravku, ale je dostatečně odůvodněn vědeckými poznatky.

V takovém případě si ale pacient hradí kapky sám. V praxi to chodí tak, že pacient za ně zaplatí v rámci celého balíčku, poté si je jde vyzvednout do konkrétní smluvní lékárny, kde už za ně nic neplatí. Lékárna dostane peníze od lékařského zařízení. Maximální cena kapek je podle SÚKL 453 Kč. "Jde pouze o cenu orientační, která vychází z maximální ceny výrobce, maximální obchodní přirážky a DPH. Reálná cena v lékárnách může být nižší," vysvětluje Petláková.

Nežádoucí účinky se téměř nevyskytují, oko nepoškodí
V rámci použití přípravku off-label přebírá lékař zodpovědnost za případnou škodu na zdraví. Podle Valešové a také podle Marka Fichtla, specialisty na glaukom z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, mohou kapky způsobovat v podstatě tři nežádoucí účinky. Žádný z nich ale nepoškodí funkci oka.

"Jedním z nich je jako u všeho alergická reakce. Dále může dojít k pigmentaci kůže na víčkách nebo v okolí očí, kam se kapky dostanou. Po vysazení pigmentové skvrny zmizí. U aplikace do oka dochází ke ztmavení duhovky," říká Marek Fichtl.

Valešová se zatím setkala s jedinou pacientkou s alergickou reakcí, a nikým, komu by vzhledem ke způsobu nanášení zpigmentovala kůže. "Nesetkala jsem se ani se ztmavením duhovky. Kapky se nenanášejí přímo do oka, ačkoli kontakt s okem nelze stoprocentně vyloučit. Ztmavení by i tak bylo mírné, například modré oči by mohly dostat zelený nádech, a nedojde k tomu po jedné aplikaci. Ačkoli je změna barvy duhovky trvalá, na zdraví oka vliv nemá," vysvětluje Valešová.

Napřed vyšetření
I když jsou kapky podle lékařů bezpečné, neměli by je užívat lidé trpící hlubokým zánětem duhovky a oka, otoky sítnice, které mohou mít různé příčiny, a některými chronickými záněty. Někdy se to projevuje "muškami" před očima, zamlženým viděním, svěděním či začervenáním. Ale někdy se to neprojevuje vůbec. Kapky by mohly zhoršit stav či prodloužit léčbu.

oko (ilustrační foto)

Proto je důležité, aby každý podstoupil nejprve oční vyšetření, to je v ceně. "Kromě dotazování pacienta na zdraví jeho očí ho vyšetřujeme na štěrbelové lampě, což je mikroskop, jehož pomocí lze vidět zánětlivé změny. V případě podezření ho vyšetříme dalšími přístroji. Podíváme se také, zda nemá sklony k pigmentacím. To lze často poznat i přes líčení," říká Valešová.

Vzhledem k tomu, že jde podle primářky o poměrně závažné či chronické choroby, často autoimunitního charakteru, nanášení kapiček není možné ani po zaléčení. Léčba navíc bývá dlouhodobá. Výjimkou je otok sítnice. U toho podle primářky lze po vyléčení kapky k řasám aplikovat. "Pokud zjistíme diagnózu, která brání kapání, klient nic neplatí," uzavírá Lucie Valešová.