Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Oba Američané, kteří se nakazili v Africe ebolou, byli propuštěni z nemocnice

Zdraví

  7:00
ATLANTA/ŽENEVA/MONROVIA - Oba Američané, kteří se v západní Africe nakazili ebolou, již opustili nemocnici v americké Atlantě. Klinika, která o oba pacienty od jejich repatriace z Afriky pečovala, ve čtvrtek k jejich propuštění uspořádala tiskovou konferenci, na které s prohlášením vystoupil i uzdravený lékař Kent Brantly. Brantly i misionářka Nancy Writebolová byli jedni z mála nakažených, kteří dostali experimentální lék ZMapp.

Kent Brantly a lekář Bruce Ribner foto: AP Photo - John Bazemore

V Africe mezitím zuří epidemie eboly s nezměněnou intenzitou. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) vzrostl počet obětí už na 1350. Doposud bylo uváděno 1229 mrtvých. V liberijském hlavním městě Monrovii se po vyhlášení celostátního zákazu nočního vycházení a karantény nad jednou z chudinských čtvrtí metropole střetli demonstranti s policií.

Možný případ nákazy zkoumá Irsko, zemřel zde totiž člověk po návratu ze Sierra Leone. Jeho ostatky byly nalezeny ve čtvrtek ráno v hrabství Donegal na severu země. Bližší podrobnosti o místě nálezu agentury prozatím neuvedly. Přítomnost viru musí potvrdit až krevní testy. V tomto týdnu vydalo varování před možnou nákazou několik zemí, například Německo, Španělsko či Rakousko. Vir se ale u žádného z pacientů nepotvrdil, u většiny nemocných byla diagnostikována malárie.

Nejobtížnější zkouška

Lékaři v USA oznámili, že propuštění vyléčených Američanů nepředstavuje pro veřejnost žádné zdravotní riziko. Brantly na tiskové konferenci prohlásil, že onemocnění pro něj bylo nejobtížnější zkouškou, kterou podstoupil. "Poslední tři týdny jste byli mou rodinou, která mě podporovala nejen fyzicky, ale i duševně," poděkoval personálu izolační jednotky. Dodal, že nyní se chce na nějaký čas se svou rodinou stáhnout do ústraní, aby zpět načerpal ztracenou sílu.

Brantly i Writebolová leželi na speciálním izolovaném oddělení Emoryho univerzitní nemocnice v Atlantě. Oba dostali dosud nevyzkoušené sérum ZMapp. Španělský misionář Miguel Pajares, který lék podle všeho rovněž užil, nemoci ale tento měsíc v Madridu podlehl.

Brantly, který byl z Afriky za přísných bezpečnostních opatření evakuován jako první, v nemocnici v Atlantě pobýval od 2. srpna. Writebolová zde byla hospitalizována o tři dny později.

Počet obětí roste

Zákeřnou chorobou se v západní Africe nakazilo již téměř 2 500 osob ve čtyřech zemích. Případy podezření na onemocnění v Evropě se zatím nikdy nepotvrdily: testy většinou ukázaly na malárii. Podle odhadů WHO bude epidemie eboly trvat ještě několik měsíců, než se ji podaří dostat pod kontrolu. Případ rozšíření do Nigérie podle prohlášení šéfky organizace Margaret Chanové navíc ukázal, že se virus může dostat prostřednictvím letecké dopravy "do každého města" na světě.

V Libérii se po středečním vyhlášení karantény nad zhruba 50 000 obyvateli chudinské čtvrti hlavního města Monrovie West Point střetli policisté a armáda s demonstranty. Ozbrojené složky se protestující pokusily rozehnat ostrou střelbou, zranily přitom údajně čtyři lidi.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. Epidemie postihla západoafrické státy Libérii, Guineu, Sierru Leone a Nigérii.

Autoři: ,