Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Obéznímu dítěti dieta jedině ublíží

Zdraví

  10:19
Mnoha zdravotním problémům spojeným s nadbytečnými kilogramy lze předejít správným složením stravy. Jen tak může dítě získat dostatek živin pro svůj zdravý růst a vývoj.

Malých tlouštíků v Česku přibývá. foto: Shutterstock

Ppokud se podaří u obézního dítěte změnit stravovací návyky, je šance, že v dospělosti bude jeho hmotnost v normě. Řešením ale není zakázat mu všechno, co má rádo, a nutit ho do zdravé stravy, neřkuli je nechat hladovět.

Radikální hubnutí a drastické diety můžou dětskému organismu způsobit jedině zdravotní problémy. "Výrazné omezení příjmu bílkovin může být velmi rizikové stejně jako striktní nízkotučná dieta. V žádném případě nemá smysl experimentovat," varuje PhDr. Karolína Hlavatá, nutriční specialistka z Endokrinologického ústavu v Praze.

Nadváha - ilustrační foto.

Podle ní je jedinou správnou cestou ke zdraví vyvážená strava, obsahující všechny potřebné živiny, tedy cukry, tuky, bílkoviny, minerály a vitaminy. Jakmile dojde k deficitu některé z živin, má to na dítě a jeho fyzický i duševní vývoj negativní vliv.

"Velmi důležité je zajistit pravidelný režim stravování, tedy naučit dítě snídat, dávat mu do školy svačinu a mít na odpoledne předem připravené vhodné jídlo. Stejně tak je důležité neodbývat večeře a přidávat do stravy dostatek zeleniny," radí nutriční terapeutka.

Tvaroh a libové maso

Mezi vhodné potraviny patří polotučné mléčné výrobky, například tvaroh nebo čerstvé sýry. Naopak nezdravé jsou tavené sýry, a to nejen pro větší obsah tuku, ale také kvůli tavicím solím, které negativně ovlivňují růst kostry.

Důležitý je i dostatek živočišných bílkovin v podobě libového masa a dostatku ryb. K těm má ale mnoho dětí odpor, který ovšem "odkoukali" od rodičů.

Právě sledováním rodičů se děti učí stravovat a od nich přejímají všechny příznivé, ale i nezdravé zvyky. Stejně tak dítě odpozoruje i přístup k pohybu a sportu.

Obézní chlapec - ilustrační foto.

Ani tehdy, kdy dítě váží více, než by mělo, nemusí být nutně cílem výrazné snížení hmotnosti. Drobnou výhru představuje i třeba jen zastavení nárůstu hmotnosti.

Nejdůležitější je, aby se dítě naučilo správně pravidelně stravovat a tento způsob stravování se mu líbil. Do zdravého jídelníčku přitom mohou patřit i sladkosti.

"Je možné se s dítětem domluvit třeba na třech sladkostech týdně a současně mu nabízet doma vyrobené dobroty, jakou jsou mléčné koktejly s ovocem, tvarohové nebo ovocné zmrzliny, sorbety a tvarohové dezerty. Výhodou je, že můžeme dítě zapojit do jejich přípravy, a pak mu budou chutnat dvojnásob," dodává Hlavatá.

Autoři:
Témata: dieta, strava, živina, Praha