Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Obraz Vražda jeptišek v Mostě je po 95 letech k vidění v Mostě

Magazín

  7:30
MOST - Po pětadevadesáti letech je v Mostě znovu k vidění barokní olejomalba z pozůstalosti baronky Ulriky von Lewetzow, poslední lásky německého básníka Johanna Wolfganga Goetha. Pro historii města významný a hodnotný obraz Vražda jeptišek v Mostě se po spletitých cestách vrátil letos z Míšně zpět do Mostu. Vidět ho mohou návštěvníci v místním muzeu.

V Oblastním muzeu v Mostě je od 9. listopadu k vidění olejomalba z pozůstalosti baronky Ulriky von Lewetzow, poslední lásky Johanna Wolfganga Goetha. foto: ČTK

Dílo zachycuje útok husitských vojsk a vraždu jeptišek, které sídlily v klášteře v Mostě. Z města zmizel obraz potají v roce 1921 společně s pozůstalostí baronky. „Tehdy totiž město slavilo 500. výročí porážky husitů u Mostu a představitelé města se obávali, že československé úřady budou bránit oslavě zabavením obrazu. Zaměstnanci muzea tak využili převozu pozůstalosti Ulriky von Lewetzow do Goetheho muzea ve Výmaru a obraz tam spolu s dalším tajně přidali,“ popsal historik Jiří Šlajsna.

Do Míšně se oba obrazy dostaly v roce 1932. Zatímco ten první, desková malba bitvy u Mostu, se do místa svého původu vrátil již v roce 1939, druhý v míšeňském muzeu zůstal do letoška.

V Míšni se na obraz pozapomnělo. Objevil ho až kunsthistorik Hans Sonntag v roce 1984 při inventarizaci sbírky míšeňského muzea a v roce 2009 na něj upozornil představitele mostecké radnice. Město o něj v roce 2013 projevilo zájem. „Důkladným archivním průzkumem byl prokázán mostecký původ díla a konečně v lednu 2016 po necelých 95 letech byl v Míšni předán zpět do majetku města Mostu,“ uvedl Šlajsna.

Obraz odborníci restaurovali, nově zarámovali a historici pátrali po širších souvislostech díla. Objevili například jeho kopii. V budoucnosti se stane olejomalba, jejíž autor je neznámý, součástí expozice o historii starého města Mostu, tedy doby před bouráním kvůli rozšíření těžby uhlí.

Autor: