Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Obří balvany odplavilo tsunami

Věda

  9:34
Vědci vyřešili záhadu obrovských balvanů ležících stovky metrů ve vnitrozemí tichomořského ostrova: strhla je tam vlna tsunami. Tongatapu je hlavní ostrov souostroví Tonga, které James Cook pokřtil jako Přátelské ostrovy. Leží na jihozápadě Tichého oceánu poblíž známějších Fidži a Samoy, asi čtyři tisíce kilometrů od severovýchodu Austrálie.

Obrovské, zčásti vegetací porostlé korálové balvany na Tongatapu jsou opravdu nápadným zjevem. Doposud byly zejména oblíbenými cíli turistů. oceán Američtí badatelé zahájili podrobný výzkum až loni v listopadu. foto: Matt Hornbach/KOLÁŽ/ŠIMON/LN

Jde o jediné nikdy formálně nekolonizované polynéské království. K turistickým atrakcím ostrova patří sedm korálových balvanů vyčnívajících z vegetace sto až čtyři sta metrů od pobřeží. Tvoří tříkilometrový řetězec na západní straně ostrova. Vysoké jsou až devět metrů – čili jako středně velký dům. Ty největší váží asi 1600 tun.

Balvany v tongatapuské krajině působí značně bizarně. Není divu, že o jejich původu hovoří i řada místních pověstí. Jedna vypráví o tom, jak bůh Maui házel na břeh balvany, aby zahubil obrovské lidožravé ptáky či zdivočelou drůbež.

Korály představují de facto vápence, Tongatapu je ovšem sopečného původu. Ostrov je plochý, balvany se neměly odkud skutálet. Jak se tedy obří bloky do „vnitrozemí“ dostaly? Kýženou odpověď našli američtí geofyzikové z Texaské univerzity v Austinu na čele s Matthewem Hornbachem. Místo boha Maui v ní hlavní roli hrají sopky.

Silnější než Krakatau
Balvany podle vědců strhla do vnitrozemí mohutná přílivová vlna tsunami. Alespoň taková, jaká provázela silný výbuch sopky Krakatau v Sundském průlivu mezi velkými indonéskými ostrovy Jávou a Sumatrou v roce 1883. Muselo jít o ohromnou katastrofu, neboť „krakatauská“ vlna dosáhla výšky přes čtyřicet metrů, tvrdí Hornbach, který svůj referát přednese na říjnové konferenci amerických geologů.

Korálové balvany na Tongatapu zřejmě drží světový rekord velikosti předmětů zavlečených na břeh tsunami. Mají stejné složení jako korálové útesy u pobřeží. Satelitní záběry dokonce odhalily zřetelnou mezeru v útesu právě naproti jednomu z nejmohutnějších balvanů.

O „přepravě“ balvanů odjinud svědčí i jejich mikrostruktura. Někteří, dnes již samozřejmě dávno mrtví koráloví polypi jsou v nich orientováni hlavou dolů nebo šikmo, nikoli ke slunci, jak by měli. Koráli v balvanech zkameněli přibližně před 120 tisíci lety. Balvany se ovšem ocitly na souši až mnohem později, nejspíše pouze před několika málo tisíci roky. Jejich horní části pokrývá jen tenká vrstva nanesené půdy. Slabá vrstva zeminy je také v širokém okolí balvanů. Jako by tuto oblast cosi „zametlo“.

Na poměrné nedávné usazení balvanů v jejich dnešní pozici ukazuje i fakt, že nemají vápencové „podstavce“. Kdyby tam stály déle, musely by je mít. Korál totiž rozpouštějí tropické lijáky.

Řetězec podmořských sopek
Většinu tsunami způsobí podmořské zemětřesení. V případě balvanů stržených daleko za pobřežní linii Tongatapu to ale zřejmě bylo jinak. Nejpravděpodobněji šlo buď o podmořský sopečný výbuch nebo podmořský sesuv půdy. Obojí by muselo proběhnout nedaleko od ostrova.

A opravdu, jen přibližně třicet kilometrů západně od Tongatapu leží řetězec podmořských sopek. Kdyby ta či ona vybuchla nebo se některé sesunula stěna kráteru, klidně by to mohlo vyvolat tsunami na úrovni krakatauské. Nebo ještě větší.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.