Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Nezanedbávejte prevenci. Očkování dokáže předcházet rakovině

Zdraví

  6:09
Dosavadní preventivní metody dokázaly nádory děložního čípku pouze včas zachytit. Až nyní je možné nádorům předcházet. Protinádorová vakcína byla ještě donedávna pro lékaře medicínským sci-fi, které se však už proměnilo ve skutečnost.
Očkování - ilustrační foto.

Očkování - ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Očkování proti lidským papilomavirům, které způsobují rakovinu děložního čípku, je první skutečnou možností, jak zabránit již samotnému vzniku nádoru,“ říká profesor Roman Chlíbek, vědecký sekretář České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně.

V České republice má prakticky všechny případy rakoviny děložního čípku na svědomí čtveřice papilomavirů. První vakcína, která se u nás objevila, poskytovala ochranu proti dvěma nejčastějším škůdcům, druhá i proti dalším dvěma, které způsobují genitální bradavice. Třetí, která je na našem trhu od loňského června, dokáže už zaútočit celkem na devět papilomavirů. Česká republika je jednou z prvních zemí v Evropě, která tuto očkovací látku začala nabízet.

Rakovina děložního čípku

  • Na 100 000 žen u nás připadá 19 až 20 nově odhalených onemocnění za rok. Vyspělé země se dostávají pod 10 případů na 100 000 žen, protože počet onemocnění snižuje očkování proti lidským papilomavirům. Tato statistika řadí ČR na 13. místo v Evropské unii.
  • Existuje asi 100 typů lidských papilomavirů, ale jen 14 z nich je zodpovědných za 99 procent všech nádorů děložního čípku. Mezi nimi vyčnívají viry s číslem 16 a 18, které mají na svědomí 70–75 procent nádorů.
  • Na význam prevence upozorňuje již 10. ročník Evropského týdne prevence proti rakovině děložního čípku, který se uskuteční ve dnech 24.–30. ledna. Vybízí k pravidelným gynekologickým prohlídkám a k podpoře očkování dívek proti nemoci a připomíná, že optimální hranice očkování se pohybuje kolem 80 procent třináctiletých dívek. Této hodnoty však dosahuje jen málo zemí EU.
  • Více informací o nových metodách prevence karcinomu děložního čípku naleznete třeba na webu www.gynekolog.cz, kde je i mapka gynekologů, kteří tyto metody již u nás využívají, nebo na webu www.cervix.cz.

„Na první pohled by se mohlo zdát, že tato devítisložková vakcína je převratně nová a významně rozšiřuje možnosti ochrany proti rakovině děložního čípku a genitálním bradavicím,“ říká profesor Chlíbek. „Pokud se podíváme na její složení a data o účinnosti, zjistíme, že zase tolik nového a převratného nepřináší.“

První vakcína má totiž schopnost takzvané zkřížené ochrany, to znamená, že působí i proti těm papilomavirům, které neobsahuje. Nejnovější očkovací látka však tuto schopnost nemá, a proto bylo zapotřebí ji o tyto složky přímo obohatit. O něco lépe než její předchůdkyně však dokáže ochránit ženu před dvěma nejčastějšími pachateli rakoviny děložního čípku. Na druhé straně je však podstatně dražší než předchozí očkovací látky. A není přitom zatím zcela jisté, zda bude vhodná pro lidi starší 27 let.

Stejně tak vakcinologové s jistotou ještě nevědí, jestli ji budou moci aplikovat dospívajícím ve dvou dávkách. V současné době tedy tato vakcína spíše rozšiřuje možnosti a v budoucnosti bude zapotřebí ještě některé údaje upřesnit.

Záleží na načasování

Nezáleží ovšem jen na správném výběru vakcíny, ale také na správném načasování vakcinace. „Nejlepší je očkovat dívky ještě před začátkem sexuálního života,“ uvádí Borek Sehnalz Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce v Praze. „Papilomaviry se totiž přenášejí nejen pohlavním stykem, ale i mimokoitálními pohlavními aktivitami, jako je mazlení.“

Očkování má za úkol vytvořit protilátky, které dokážou neutralizovat viry, s nimiž se sexuálně aktivní ženy v pozdějším věku celkem běžně setkávají. Zdravotní pojišťovny u nás už čtyři roky toto očkování hradí dívkám ve věku 13–14 let. „A právě tyto dívky očkování nejvíce využívají,“ říká Roman Chlíbek. „Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny se proočkovanost v posledních třech letech v tomto věku pohybuje mezi 53–65 procenty.“

Vzhledem k tomu, že jde o první skutečnou protinádorovou vakcínu, by ovšem podle jeho názoru mohl být zájem o očkování ještě vyšší. A to nejen u dívek, ale i u chlapců, jimž virová nákaza také hrozí. Papilomaviry mohou totiž způsobovat nejen rakovinu děložního čípku, ale i penisu a konečníku, ohrožují i některá místa v dutině ústní a krku.

Dobrou službu ovšemmůže očkování prokázat také dospělým ženám, zejména pak těm, které mají za sebou takzvanou konizaci neboli odnětí poškozené části děložního čípku. Obzvlášť pokud u těchto pacientek lékař před zákrokem zjistí pokročilejší přednádorové změny. Účinnost očkování je zde ale významně nižší a vakcína nemá léčebný efekt. Vakcinaci si ovšem v tomto případě musí pacientky samy hradit.

Špatné porozumění

Možností, jak se proti nebezpečným papilomavirům bránit, tedy v poslední době přibývá. Vakcinologové přesto zaznamenávají spíše mírný pokles zájmu o očkování. Podle názoru profesora Chlíbka to souvisí s mylnými údaji, které šíří zejména odpůrci očkování, kteří zpochybňují především bezpečnost vakcín, aniž mohou svá tvrzení věrohodně podložit. A vliv může mít také nedostatečná komunikace mezi lékaři a pacienty.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...