Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Lékaři odcházejí hromadně do ciziny. Každý rok jich přibývá

Zdraví

  7:00
PRAHA - Odchodů lékařů do ciziny letos podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka znepokojivě přibývá. Loni si vyžádalo od komory potvrzení pro práci v zahraničí 330 lékařů, letos v prvním pololetí už 239, řekl Kubek. Celkový počet odchodů ještě navyšují mladí doktoři, kteří odejdou ihned po promoci a v Česku vůbec nenastoupí.
Lékaři (ilustrační foto).

Lékaři (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Loni jich bylo 193. Hlavním důvodem odchodu lékařů do ciziny jsou lepší finanční, ale i pracovní podmínky. Propad zčásti vyrovnávají cizinci, v Česku jich pracují 3000. Celkem je v Česku činných 38 000 lékařů. "Počet odchodů narůstá, to je určitě špatně, naše lékařské fakulty produkují lékaře na export," varoval.

V oboru všeobecného lékařství promuje v Česku ročně 1050 lékařů na sedmi fakultách. V roce 2009 jich odešlo do ciziny 64, loni 193, rok předtím 207. Pokud by letos o potvrzení požádalo 500 lékařů z praxe, jak se podle dosavadního vývoje dá čekat, dvě třetiny skutečně odejdou. To znamená pro letošek odchod 300 kvalifikovaných lékařů, k tomu ještě 200 absolventů.

ČTĚTE TAKÉ:

"Dohromady to může být 500 lékařů, což znamená, že prakticky polovina vystudovaných odchází, přičemž 200 rovnou, aniž do českého zdravotnictví nastoupí," shrnul Kubek. Situaci podle něj jen zčásti zachraňují cizinci, v českém zdravotnictví jich přibývá. V roce 2003 pracovalo v Česku 829 lékařů s cizí státní příslušností, v roce 2011 už 2631, nyní 3000. Většina jsou Slováci.

Vedle toho, že už teď řada lékařů z Česka odchází co ciziny, další přestanou v nejbližších letech pracovat kvůli vysokému věku. Populace lékařů stárne, v roce 1995 bylo lékařů starších 60 let 10,5 procenta, v roce 2012 už 21 procent. Alarmující situace je podle Kubka hlavně u praktických lékařů pro děti, kde průměrný věk je 56 let, u praktiků pro dospělé 55 let.

Lepší podmínky

"U praktiků pro dospělé je 1600 lékařů starších 60 let, pouze 600 je do 40 let. U praktických lékařů pro děti je 715 lékařů nad 60 let a do 40 let jen 75," shrnul. Pokud se nebude situace urychleně řešit, nebude za pár let kdo mít pacienty ošetřovat, upozornil Kubek.

Řešením podle něj je zlepšit pracovní podmínky lékařů, lépe je zaplatit, aby nemuseli tolik sloužit. Zlepšit se také musí systém specializačního vzdělávání. Ten dnešní je pro mladé lékaře "nepřátelský" a komplikovaný. Tráví vzděláváním roky ve fakultních nemocnicích, chybějí pak v regionech. Nepříjemné je to i pro jejich osobní život. "Než takové martýrium u nás, odejde řada třeba do Němečka, kde systém je vstřícnější," uvedl Kubek.

Změnu zákona o specializačním vzdělávání chystá komise na ministerstvu zdravotnictví, ČLK v ní má zastoupení. Ministerstvo má návrh dát v lednu 2015 vládě. Chystá se také navyšování počtu studentů medicíny. Pokud budou fakulty ročně přijímat 15 procent více studentů, bude vycházet 1200 mladých lékařů ze škol ročně. Ministerstva školství a zdravotnictví musejí ale pro školy sehnat potřebné peníze.

Výsledky se dostaví za několik let. Aktuální řešení vidí Kubek v tom, že se usnadní cesta zkušeným internistům z nemocnic ke specializaci praktického lékaře. Obor znají, stačilo by jim několik týdnů v rámci rekvalifikace na to, aby se seznámili s potřebnou administrativou a provozem běžné ordinace praktika.

Autoři: ,