Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Odstranit tetování chtějí hlavně třicátnice, zákrok je drahý a bolestivý

Zdraví

  12:10
PRAHA - Nepovedená práce, ztráta původní barevnosti, problémy v zaměstnání nebo vzor nevyhovující současnému vkusu jsou nejčastější důvody, které lidi vedou k rozhodnutí nechat si odstranit tetování. Na specializovaných laserových klinikách se na tento zákrok nyní objednávají především ženy třicátnice, které se tak snaží zbavit pozůstatků "divokých, mladých let".

Odstraňování tetování foto: ČTK

Dříve dominantní obrušování amatérských obrázků na kůži mužů, jež často vznikaly v době povinné služby v socialistické armádě, podle dermatologů oslovených už téměř vymizela.

"Do roku 1990 bylo tetování záležitostí výhradně mužů, často z nižších sociálních skupin. Poté začaly ženy tento náskok rychle dohánět," řekla dermatoložka Hana Raková z pražského Laserového centra Esthé. Ještě v 90. letech převažovali mezi klientelou laserových klinik starší muži, kteří se chtěli zbavit amatérsky vytetovaných modrých nebo černých obrazců - památek na službu v armádě či na pobyt ve vězení.

Odstranění tetování

Vyretušování tetování je poměrně drahou a zdlouhavou záležitostí. Záleží na jeho rozsahu a kvalitě.

Za odstranění menšího jednobarevného ornamentu na paži zaplatí zájemce kolem 3000 korun. Zbavit se tetování na větší ploše vyjde přibližně na 10 000 korun.

Důvody pro to měli různé. Kromě nelibosti svých partnerek to byl prostý fakt, že se kontury jejich tetování postupem času rozmazávaly a vytrácely se i barvy, takže některé obrázky po několika desetiletích "nošení" připomínaly spíše barevné skvrny.

Tato tetování obvykle zabírají spíše menší plochy kůže. Lékaři se ale v praxi setkávali i se skutečně obřími obrazy.

"Jeden z našich klientů si z vojny přivezl rozsáhlé tetování přes celá záda s obrázkem klečící polooblečené dívky. Postupem času mu ale začalo vadit v rodinném životě," uvedla dermatoložka Jitka Chaloupecká z pražského Laserového centra Anděl. Práce na odstraňování vnadné dívky trvala více než rok, dodala.

Čtěte také

Dívka s příliš velkým tetováním

Nyní však laserová pracoviště pomáhají především ženám, jichž zde ošetří v průměru dvakrát více než mužů. Mezi klientkami převládá věková kategorie 30 až 40 let, protože právě tato skupina v 90. letech nejvíce podlehla módě tetování. Jenže o desetiletí později jim různé nápisy a obrázky s typickými kytičkami, delfíny a motýlky začaly vadit.

"Ve dvaceti letech tetování může být pěkné a hodit se ke svému nositeli. Po třicítce se jim již nemusí líbit. Některé dívky podlehly přání svého přítele, a když se s ním rozešly, chtějí se zbavit i této vzpomínky," vysvětlila Chaloupecká.

Tetování na viditelných místech těla také stále představuje určitou překážku v profesní kariéře. "Před sedmi lety jsem ošetřovala slečnu, která měla tetování na krku. Pracovala na manažerské pozici, takže obrázek musela neustále zakrývat šátkem nebo rolákem," popsala další případ z praxe Chaloupecká.

Česká společnost se však podle ní začala v posledních letech k tetování stavět tolerantněji a okolí již jedince kvůli němu nesoudí, takže klientek s podobnými problémy na klinikách výrazně ubylo.

Tetování se někdy může stát i výsledkem nepromyšleného rozhodnutí, sázky či přemíry vypitého alkoholu. Počáteční nadšení pro nově nabytou ozdobu těla ale většinou velmi brzy vyprchá a čerství nositelé začnou své nerozvážnosti brzy litovat. I těchto případů se prý dnes vyskytuje čím dál méně. "S podobnými excesy se v poslední době nesetkávám. Češi si asi dávají větší pozor a tetování si dobře rozmyslí," domnívá se Raková.

Také nápisy se jmény žen a dívek - důkazy "věčné a nehynoucí" lásky zamilovaných mužů - postupně z ordinací dermatologů mizí. "Případů se jmény milenek je méně a méně. Lidé si spíše vybírají symboly a obrázky a volba jmen postupně ubývá," uvedla primářka Hana Adamcová z kliniky Medica Laser Center v Praze.

Odstraňování za desetitisíce

Cena odstranění tetování nemusí tolik souviset s velikostí samotného tetování, ale zvyšují ji počty návštěv u specialistů. Při zákroku totiž vzniká na kůži strup, takže klienti laserových pracovišť podstoupí zákrok třikrát až pětkrát. Mezi jednotlivými zákroky se musí čekat nejméně dva týdny na zhojení rány. Není proto výjimkou, že někteří zákazníci zaplatí kvůli opakovaným laserovým zákrokům 50 000 až 60 000 korun.

"Pro dermatology jsou při odstraňování tetování nejhorší barvy, a to překvapivě zejména světlé odstíny - žluté, zelené a červené," uvedla Chaloupecká. Tyto barvy obsahují příměsi kovů, jež laseru vadí při jejich rozmělňování.

Tetování

Spokojenější odcházejí z laserových center naopak klienti, kteří si trvalou ozdobu těla nechali dělat v profesionálních tetovacích salonech. Díky speciálním strojkům je barvivo na rozdíl od

amatérských pokusů rozprostřeno pod kůží rovnoměrně a lépe se odstraňuje.

Laserové zákroky nejsou tak bolestivé jako ještě v nedávné minulosti. "Bolest je to podobná, jako když tetování vzniká," uvedla Chaloupecká. Záleží samozřejmě na místě, kde se zákrok provádí, a rovněž práh bolestivosti mají lidé různý.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!