Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Omyl sovětského údržbáře zabil desítky lidí. Unikl antrax

Věda

  6:58
Sovětská vláda se nechtěla vzdát biologických zbraní – a kvůli nepozornosti vědců zemřeli nic netušící nevinní lidé.

Práce v laboratoři (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Antrax je smrtelná nemoc, kterou lidstvo zná už po staletí. Způsobuje ji bakterie anthracis a zejména plicní varianta antraxu končí téměř vždy smrtí pacienta, pokud se mu nedostane rychlé lékařské pomoci. V posledních desetiletích vyvíjejí vědci antrax především jako bilogickou zbraň, což může mít nedozírné následky. „Co se týká biologických zbraníí, lidstvo se nyní nachází na kritické křižovatce,“ říká publicista Eric Nadler.

Antrax jako zbraň poprvé použili Japonci v boji s Čínou. Šlo o tak efektivní metodu zbraň, že po 2. světové váálce se vývojem biologických zbraní z antraxu zabývala řada zemí. Čím více toho ale o antraxu vědci věděli, tím více se ho obávali. Nakonec i někteří státnici dali od antraxu ruce pryč. V roce 1972 byla dokonce v Ženěvě uzavřena mezinárodní dohoda zakazující vývoj útočných biologických zbraní. Výzkum byl omezen pouze na obranné účely.

Jedna z laboratoří byla také ve Sverdlovsku (dnes Jekatěrinburgu). V dubnu 1979 ale došlo k úniku vyráběných spor a trvalo několik hodin než si úniku vědci všimli. Osudová chyba způsobila mezi obyvateli města epidemie. Odhaduje se, že během epidemi zemřelo 60 až 600 lidí. Sovětský svaz se celou záležitost snažil ututlat. První pitvy mrtvých však prokázaly přítomnost bakterií antraxu v tělech obětí. Případ je veřejnosti známý jako Sverdlovský incident. Množství spor anthraxu vyrobených v rámci sovětských zbrojních programů se odhaduje v řádu stovek tun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!