Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Osm tipů, jak vyzrát na přijímačkové testy

Věda

  18:00
O úspěchu u přijímacích zkoušek nerozhodují pouze znalosti. Student by měl zvolit také správnou strategii pro řešení úloh. Agentura Kurzyfido.cz dává studentům osm rad:
Studenti - ilustrační foto.

Studenti - ilustrační foto. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

1. Zorientujte se v testu. Před tím, než se pustíte do řešení jednotlivých úloh, si test prohlédněte a zorientujte se v něm. Pokuste se identifikovat úlohy, které se typově podobají těm, s nimiž jste se během domácí přípravy setkali. Takovými úlohami začněte. Úlohy v testech je zpravidla možné řešit v libovolném pořadí – využijte toho. Ti, kteří si práci v testu rozvrhnou s ohledem na své schopnosti a správně seřadí úlohy, dosahují výrazně lepších výsledků než uchazeči, kteří bez přemýšlení řeší test od první úlohy.

Připravte se na přijímací zkoušky co nejlépe

2. Vyplatí se postupovat ve vlnách: nejprve se zabývejte úlohami, které zvládáte rychle a bezchybně, poté se přesuňte k časově náročnějším úkolům. K tomu je zapotřebí mít povědomí (získané při domácí přípravě) o tom, které úlohy umíte řešit rychle a efektivně a které nikoliv.

3. Nenechte se znervóznit nedostatkem času; ten trápí až na velmi řídké výjimky každého uchazeče. K dosažení dobrého výsledku zpravidla není zapotřebí vyřešit všechny úlohy – jde tedy o to "vynechat ty správné".

4. Zadání čtěte pozorně. Se stejnou pečlivostí zapisujte výsledky do záznamového archu. K vyřešeným úlohám se již nevracejte. Jedná-li se o test s nabízenými odpověďmi, vyplatí se věnovat pozornost i jim – často se v nich skrývá nápověda, která přispěje k rychlejšímu vyřešení dané úlohy.

5. Nepřemýšlejte o ničem jiném než o úloze, kterou právě řešíte, nezabývejte se paralelně myšlenkami na to, které úlohy máte za sebou a které teprve chcete řešit. Nepozorujte ostatní uchazeče a jejich záznamové archy.

Čtěte také


6. U složitějších úloh se zamyslete, zda zadání opravdu rozumíte, a pokuste se promyslet, jaké metody řešení máte k dispozici. Vyberte tu nejvhodnější a teprve poté úlohu začněte řešit. Šetřit na nepravém místě se nevyplácí: lépe je obětovat pár desítek vteřin úvaze nad zadáním, než ztratit drahocenné minuty vinou zbrkle zvoleného postupu.

7. Co nejvíce informací si zapisujte do zadání: podtrhávejte si klíčová místa v zadání, zapisujte si hlavní body svých úvah – alespoň částečně se tak vyhnete nepozornosti. Náčrtky si dělejte velké – snáze se s nimi pracuje, neboť jsou přehlednější.

8. Hlídejte čas. Dávejte pozor, abyste se nezasekli. Žádné z úloh byste neměli věnovat "příliš mnoho času" – je zpravidla efektivnější takovouto úlohu opustit nedořešenou a věnovat se ostatním úlohám.

Autor:
Témata: Akademie, práce