Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

OSN vyvěsila na web digitální knihy

Magazín

  16:15
PARÍŽ - Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) se sídlem v Paříži dnes uvedla do provozu Světovou digitální knihovnu, která má umožnit milionům zájemců dostat se prostřednictvím internetu do archivů velkých mezinárodních i národních knihoven.
Ilustrační foto

Kniha foto: Reprofoto

Projekt uskutečnili počítačoví experti americké Kongresové knihovny s technickou pomocí pracovníků Alexandrijské knihovny v Egyptě. Světová digitální knihovna funguje jako internetový vyhledávač v sedmi světových jazycích, a to v angličtině, francouzštině, španělštině, portugalštině, ruštině, čínštině a arabštině.

Na úvodní stránce se objevuje mapa světa, na níž je možné hledat dokumenty ve zhruba 40 jazycích podle dané geografické oblasti, a to nejen digitalizované knihy, ale i snímky map a rukopisů a také fotografie, filmy a další obrazové záznamy poskytnuté národními knihovnami, které jsou nebo ještě budou zapojeny do projektu. Digitální knihovna je teprve v počátcích, projekt zatím umožňuje náhled do 1170 dokumentů.

Stránky Světové digitální knihovny - podívejte se zde.


Světová digitální knihovna.

V odkazu k České republice je k dispozici náhled do pěti obrazových dokumentů - například do Manifestu k Československému lidu v Americe, který vyzýval za první světové války české a slovenské vojáky k náboru do legií, nebo takzvané Ďáblovy bible z 13. století. Ze Slovenska jsou k vidění například kaligrafie Devína a Dunaje z dob Rakousko-Uherska.

UNESCO doufá, že knihovna rozšíří porozumění mezi kulturami a zpřístupní kulturní pokladnici světa lidem, kteří jiné možnosti k nahlédnutí do ní nemají. Studijní materiál, který má být k dispozici, má sloužit nejen studentům a vyučujícím, ale i širokému publiku.

První knihovny, které přispěly svými elektronickými záznamy, jsou z Brazílie, Británie, Číny, Egypta, Francie, Japonska, Ruska, Saúdské Arábie a Spojených států. UNESCO by do konce roku chtělo zmobilizovat do akce celkem 60 zemí, z nichž mnohým je připravena s logistickými pracemi a digitalizací dokumentů pomáhat.

Na podobném principu fungují již tři velké světové knihovny: Google Book Search, Europeana a Projekt Gutenberg. Největší světový internetový vyhledávač Google spustil svůj portál již koncem roku 2004 a lze v něm vyhledat až sedm milionů digitalizovaných knih. Europeana je projekt Evropské unie, který začal fungovat loni v listopadu a který v současnosti nabízí 4,6 milionu knih, map, fotografií, filmů, časopisů a dalších děl.

Projekt Gutenberg je nejstarší - vznikl již v roce 1971 a v současné době nabízí asi 28.000 literárních děl. Projekt UNESCO ostatním knihovnám ale nekonkuruje, podotkl autor nápadu a ředitel americké Kongresové knihovny James Billington.

Autoři: ,