Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Osteoporóza: tichý zloděj kostí ohrožuje i vás

Rentgen - ilustrační foto

Rentgen - ilustrační foto foto: Shutterstock

Osteoporóza se navzdory zažitým představám netýká jen starých lidí, kteří „chodí o holi“. Zhruba 8 % obyvatel Česka trpí řídnutím kostí.
  7:00

Onemocnět tak můžete i vy, přestože se cítíte dobře. Osteoporóza totiž mnoho let vůbec nebolí, takže si neuvědomíte, že jste nemocní, dokud si něco nezlomíte.

Věk je jen jedním z rizikových faktorů. Stav kostní hmoty negativně ovlivňuje nadměrná konzumace alkoholu, kávy, kouření a nedostatek pohybu. Svůj podíl má také nedostatek vápníků ve stravě a naopak nadbytek fosforu. Více jsou ohrožené ženy, zejména ty, u nichž začne menopauza před 45. rokem věku. Bez rizik ale nejsou ani muži. Roli hraje genetika a nízká hladina mužských pohlavních hormonů. Své kosti ovšem můžete chránit pomocí dostatečného příjmu minerálů, vitaminů, zejména vápníku a vitaminu D, a pravidelného pohybu. Stačí, když budete často chodit pěšky.

"Osteoporóza je onemocnění látkové výměny kostí, doprovázené snížením kostní hmoty, zhoršením struktury, zvýšením kostní křehkosti a rizikem zlomenin," vysvětluje Doc. MUDr. Richard Chaloupka, CSc., přednosta Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Brno. K pozvolnému řídnutí kostí dochází přirozeně už po 40. roce věku. Každý rok mužům ubude asi 0,3 % a ženám 0,5 % kostní hmoty, u nich se pak úbytek zvyšuje po menopauze. Osteoporóza ale znamená výrazné urychlení tohoto přirozeného procesu a výrazné zvýšení rizika zlomenin.

Nebezpečí osteoporózy spočívá v tom, že se nemusí vůbec nijak projevit. Onemocnění se může rozvíjet, aniž byste to vůbec tušili. Dokud si až příliš snadno nezlomíte nějakou kost, ani vás nenapadne, že byste osteoporózou mohli trpět. Nebudete mít žádné bolesti ani jiné příznaky. K určení diagnózy lékaře vede vaše anamnéza, hlavní slovo ale má vyšetření hustoty kostní tkáně. To trvá jen několik minut a není nijak bolestivé.

Již probíhající osteoporóze bohužel není možné zcela zabránit. Onemocnění nelze vyléčit, pouze zpomalit. K tomu se používají metody, které ovlivňuje pohlaví, věk a životní styl pacienta. Pro úspěšnou léčbu je ale nutná chuť pacienta spolupracovat s lékařem a změnit životní styl. "Základním léčením je zvýšený příjem vápníku a vitaminu D, pravidelná strava, dostatek tekutin a pravidelný pohybový režim," shrnuje docent Chaloupka. Naopak je nutné výrazně omezit konzumaci alkoholu, kávy a přestat kouřit. Ze sportů jsou vhodné ty, u kterých nehrozí riziko zlomenin. Ideální je tak chůze, jízda na kole, plavání, cvičení taj-či nebo jóga.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!