Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pálí vás v zimě oči? Pomůžou kapky, zvlhčovač vzduchu i výměna žárovky

Zdraví

  6:35
Nedostatek denního světla a přechody z mrazu do vytopených místností. To jsou nejčastější důvody, proč si lidé v zimě více než v jiných sezónách stěžují na únavu a pálení očí.

Pálení očí (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pravděpodobně ale existuje jednoduché řešení, jak se můžete zimním nástrahám pro oči poměrně snadno vyhnout. Stačí vědět, jaká je příčina problému.

Vyměňte zdroj světla

V zimě trávíme daleko více času při umělém osvětlení, které oči unavuje daleko dříve než denní světlo. Od unavených očí si můžete bleskově pomoct lubrikačními kapkami. Těmi ale problém pravděpodobně vyřešíte jen krátkodobě.

Dlouhodobě může od únavy pomoci výběr správného osvětlení. Řešením, jak se v interiéru co nejvíce přiblížit dennímu světlu, jsou tzv. plnospektrální zdroje světla. Naproti tomu klasické žárovky vyzařují převahu žlutého a červeného světla, které může způsobovat podráždění a únavu očí, podobně jako blikající zářivky.

Pomůže zvlhčovač vzduchu

Přechody z chladného a větrného venkovního prostředí do vytopených místností, ve kterých je suchý vzduch, může snadno způsobit tzv. syndrom suchého oka. To znamená, že oko není schopno samo vytvářet dostatečné množství slz, je zarudlé a pálí.

“Syndrom často trápí nositele kontaktních čoček, kteří si stěžují na dření nebo pocit cizího předmětu v oku. Jako prevence může výrazně pomoci zvlhčovač vzduchu a opět je dobré mít po ruce kapky s lubrikačním efektem, které očím uleví,“ doporučuje kontaktolog Daniel Szarvas z VašeČočky.cz.

Na hory s čočkami

K zimě samozřejmě patří i pobyty na horách, kde na naše oči čekají hned na dvě potenciální rizika. Prvním je sluníčko, které je ve velké výšce silné a jeho paprsky se mohou silně odrážet od sněhu. Na sjezdovce proto vždy používejte sluneční nebo lyžařské brýle s UV filtrem. Zároveň tak oči ochráníte i před studeným větrem.

Pokud trpíte oční vadou, určitě vám při lyžování budou více vyhovovat kontaktní čočky. Ty se na rozdíl od brýlí nezamlžují a umožňují dobré periferní vidění. „Na hory jsou ideální jednodenní čočky. Ráno je nasadíte a po návratu ze svahu jednoduše vyhodíte. Odpadá manipulace s roztokem, což se v podmínkách horské chaty často hodí,“ radí Szarvas.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...