Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Paradoxy v porodnictví: roste počet operací i zájem o přirozenou cestu

Zdraví

  7:00
NEW YORK/LONDÝN - Lidé sice přicházejí na svět stále stejně, ovšem to, jak vypadá porod, se v posledních desítkách let dramaticky změnilo. Porodnictví prošlo v uplynulém století několika vývojovými etapami.
Porod - ilustrační foto

Porod - ilustrační foto foto: Shutterstock

Zatímco generace babiček ještě rodila povětšinou doma, generace jejich matek zažila porod v odosobněných porodnicích se zákazem návštěv, kde nemohly mít dítě při sobě.

Nyní se trend obrací a stále více žen tíhne k přirozenému porodu. Přesto statistiky ukazují, že například počet císařských řezů roste závratným tempem.

Svět rodících žen, alespoň na Západě, jako by byl rozdělen na dva nesmiřitelné tábory. Stoupá počet těch, které se rozhodují pro plánovaný císařský řez, vyvolávaný porod, anebo které si chtějí od bolesti ulevit epidurální anestézií.

ČTĚTE TAKÉ:

Zároveň ale přibývá nastávajících matek, jež chtějí rodit bez medicínských zásahů, někdy i doma, často s pomocí duly. Anebo se rozhodují pro porod do vody. První skupina je mnohem početnější, více slyšet je ale o té druhé.

Porodní asistentky stojí spíše na straně "alternativně" naladěných matek. Podporu přitom nacházejí třeba u Světové zdravotnické organizace (WHO), která s obavami sleduje, jak se v poslední době zvyšuje počet operativních porodů, které jsou dražší a přinášejí větší riziko zdravotních komplikací.

Například v USA ještě v roce 1960 tvořily porody císařským řezem 4,5 procenta všech porodů, v roce 2011 už to bylo 32,8 procenta. Zejména 90. léta a doba po roce 2000 byla v tomto ohledu přelomová: podle amerických statistiků jen mezi lety 1996 a 2007 počet provedených císařských řezů vzrostl o 53 procent. Nejvíc se pro ně rozhodují ženy v bohatých a lidnatých státech, jako je Florida, Kalifornie či New Jersey.

K císařskému řezu tlačí ženy lékaři

Podle neziskového sdružení Childbirth Connection, které dělalo průzkum mezi tisíci matek po císařském řezu, to není proto, že by si to samy ženy přály.

Ačkoli kritici císařských řezů "na přání" obviňují těhotné matky z lenosti, podle průzkumu je k operaci tlačí lékaři, ať už otevřeně nebo skrytě. Jsou prý totiž čím dál méně ochotní nechat rodit přirozeně matky, které už jeden císařský řez měly, vícečetně těhotné, těhotné s rizikovou polohou plodu a těhotné se zdravotními komplikacemi.

Protipólem zjevného trendu "operativních porodů" jsou porody doma. Ačkoli v domácím prostředí se narodí pouhý zlomek dětí, jejich počet roste. V USA nyní volí domácí porod méně než jedno procento rodiček, obzvláště mezi bílými Američankami ale zájem přivést dítě na svět mimo porodnici stoupá. V roce 2004 se doma odehrál jeden ze 179 porodů, o čtyři roky později to byl jeden ze 143 porodů.

V Británii se přestalo ve velkém rodit doma v 60. a 70. letech: podíl domácích porodů tehdy klesl z 30 procent na 4,2 procenta a rekordního minima dosáhl mezi lety 1985 až 1988, kdy v domácím prostředí rodilo pouhých 0,8 procenta matek. Nyní jich je zhruba 2,5 procenta. Zatímco královna Alžběta II. porodila všechny své čtyři děti doma, manželka jejího vnuka Williama velmi pravděpodobně zvolí porodnici.

Domácí porody

Domácí porody jsou ze statistického hlediska okrajovým jevem, mluví se ale o nich čím dál víc. Vášnivé souboje mezi jejich zastánci a odpůrci nemají jasného vítěze: odborníci upozorňují na vyšší riziko úmrtí novorozenců a na to, že nejbezpečnější je porod v porodnici. Porodní asistentky argumentují, že pro zdravou ženu představuje porod doma jen minimální riziko a že porod je intimní záležitostí, které domácí prostředí svědčí.

Šalamounské rozřešení nabídla nedávná britská statistika. Studie, kterou před dvěma lety zveřejnil odborný časopis British Medical Journal, ukázala, že podle čísel je nejbezpečnější porod v porodním domě - tedy nikoli doma, ale ani v nemocničním prostředí porodnice.

Podle dat sesbíraných od 65 000 žen se komplikace vykytují u 9,3 promile prvorodiček doma, u 5,3 promile v porodnici a 4,5 promile v porodních domech. U matek, které už jednu porodní zkušenost mají za sebou, se pak veškeré rozdíly smazávají a stejné riziko komplikací jim hrozí bez ohledu na to, kde se rozhodnou rodit.

Autoři: ,