Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pěstitelé 'přátel' na Facebooku jsou důvěřivější

Magazín

  8:00
WASHINGTON - Rozšířené obavy, že pěstování přátelství přes Facebook ze života vytěsňuje skutečné setkávání s blízkými lidmi, vyvrací studie amerického institutu Pew Research Center. Podle agentury Reuters uživatelé sociálních sítí vykazují vyšší míru spokojenosti se svým společenským životem.
Facebook. (Ilustrační foto.)

Facebook. (Ilustrační foto.) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Uživatelé Facebooku podle výsledků studie více důvěřují druhým lidem, mají více blízkých přátel a jsou politicky angažovanější. "Vyskytlo se mnoho spekulací o dopadu užívání sociálních sítích na společenský život lidí a mnohé z toho se točilo kolem možnosti, že tyto stránky poškozují vztahy uživatelů a vytlačují je ze skutečného světa," uvedl hlavní autor studie Keith Hampton.

"Zjistili jsme pravý opak - totiž že lidé, kteří používají sítě jako Facebook, vlastně mají více blízkých vztahů a je u nich pravděpodobnější, že se zapojí do občanských a politických aktivit," tvrdí Hampton.

Jednoduchá aplikace může zabránit opileckým trapasům na Facebooku.

Vědci loni na podzim sledovali 2255 dospělých lidí a jejich využívání sociálních sítí jako jsou Facebook, MySpace, LinkedIn a Twitter. Přes sociální sítě přitom už v USA komunikuje 47 procent lidí, přičemž ještě v roce 2008 to bylo 26 procent.

U uživatelů Facebooku, kteří se na něj připojí několikrát denně, je proti ostatním uživatelům internetu o 43 procent pravděpodobnější výskyt pocitu, že většině lidí lze důvěřovat. Oproti lidem, kteří internet nepoužívají vůbec, je tato pravděpodobnost dokonce třikrát vyšší.

Uživatelé Facebooku jsou politicky aktivní
Náruživí uživatelé Facebooku jsou kromě toho mimořádně aktivní politicky. Třiapůlkrát je u nich větší pravděpodobnost, že se zúčastní politického mítinku, o 57 procent častěji někomu radí, koho mají volit, a o 43 procent je u nich pravděpodobnější, že půjdou k volbám.

Vědci prý dále spočítali, že citová podpora a kamarádství, jichž se dostává častým uživatelům Facebooku, se vyrovná zhruba polovině takové podpory, kterou Američan průměrně nachází u svého životního partnera.

Podle studie se sociální sítě pro lidi stávají stále důležitějšími. "Lidé je používají, aby zůstali v kontaktu se svými nejlepšími přáteli a obdobně i se vzdálenými známými," řekl spoluautor studie Lee Rainie. "Je jasné, že svět propojených jednotlivců se bude nadále proměňovat s tím, jak se vyvíjejí platformy a komunity uživatelů," uzavřel vědec.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...