Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Pěstování léčivek je v Česku kvůli nízkým cenám v útlumu

Zdraví

  7:37
OLOMOUC - Pěstování léčivých rostlin pro průmyslové zpracování se v Česku po předchozím rozmachu dostalo do útlumu a plocha tuzemských polí s léčivkami klesá. Na vině jsou nízké výkupní ceny a rostoucí dovoz levných léčivých rostlin ze zahraničí. Voňavé bylinky si ale stále více Čechů pěstuje doma na zahrádce či za oknem.

Kvetoucí ostropestřec mariánský foto: ČTK

Vyplývá to ze statistik Sdružení pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin Pelero.cz a ministerstva zemědělství.

Odbyt léčivých rostlin je podle pěstitelů v posledních letech nestabilní. I když na celém světě roste poptávka, tak tuzemských pěstitelů je nedostatek, protože pěstování léčivek je velmi náročné. Naproti tomu výkupní cena je nízká a pěstitelé se musejí vyrovnat s konkurencí levných léčivých rostlin především z jižní a jihovýchodní Evropy, které se snaží čelit vyšší kvalitou a obsahem účinných látek. 

Oblíbený ostropestřec

Největší podíl na tuzemských polích osetých léčivými rostlinami má ostropestřec mariánský, s velkým odstupem následuje heřmánek a máta peprná. Farmaceutické firmy totiž zvyšují výkup ostropestřce a poptávka roste i od kosmetických firem, které využívají olej vzniklý při jeho zpracování. Do Česka se dováží hlavně tradiční lipový květ, kopřiva i heřmánek.

Hadí jed na klouby, řimbaba proti bolestem hlavy. Jak používat bylinky?

Bylinky pro vlastní potřebu si pěstuje například společnost Naděje z Brodku u Konice na Prostějovsku, která vyrábí bylinné kúry a tinktury. „Zpracováváme čerstvé rostliny, které pěstujeme na vlastních zahrádkách. Některé volně rostoucí byliny sbíráme v okolní přírodě, která je tady nádherná,“ řekla majitelka firmy Jarmila Podhorná.

Firma má dva hektary zahrádek, na kterých pěstuje keře a sbírá jejich pupeny, a na dalších zhruba dvou tisících metrech čtverečních pěstuje léčivky. „Poptávka po naší produkci roste a zvyšuje se i export,“ uvedla Podhorná, podle které si lidé uvědomují, že bylinky jsou dobrou volbou při léčbě mnoha zdravotních neduhů. Firma Naděje část produkce bylinných kúr a tinktur vyváží především na Slovensko. „Balíčky s našimi produkty ale posíláme do celého světa,“ uvedla Podhorná.

Nádoby s výluhy lopuchu a lnice pro použití do mastí a tinktur.
Kvetoucí lnice květel

Vedení společnosti Naděje má nyní v hledáčku Japonsko. „Od července je tam povolen prodej bylinných přípravků. Vybrala jsem sedm druhů produktů, které jsme schopni pro tento velký trh vyrobit v dostatečném množství,“ dodala Podhorná.

Záhonů s tradičními i novými léčivými rostlinami přibývá na českých zahrádkách. Obliba přírodního koření, bylinných nálevů a dalších přípravků, jimž lidé přisuzují léčivé účinky, roste. Češi každoročně podle odhadu Pelero.cz vysadí bylinky na plochu asi 1000 hektarů.

Odbyt léčivých rostlin

Zatímco v roce 1997 byly léčivé rostliny v Česku pěstovány na 6127 hektarech, tak v roce 1999 pouze na 950 hektarech. V následujících letech plocha pozvolna rostla a v roce 2012 se zvýšila z 4093 hektarů v roce 2011 na 4177 hektarů. Poté se trend obrátil. Sklizňová plocha léčivek v roce 2013 klesla na 3397 hektarů a loni se snížila na 3310 hektarů. Zároveň klesá produkce léčivých rostlin. V roce 2011 činila 3381 tun a loni 2894 tun.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...