Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Po Ganze popluje loď, která se změní v město

Magazín

  7:00
Do Indie míří projekt newyorských výtvarníků a performerů – loď, která se během plavby mění ve svéráznou repliku města

Loď sestavená z pětice pontonů popluje z Farrukhabádu do Váránasí. Zhruba 500 kilometrů dlouhá plavba potrvá tři týdny. foto: archiv / koláž Šimon LN

Začátkem října odstartuje v indickém Farrukhabádu téměř 500 kilometrů dlouhá plavba unikátní lodi, která se cestou bude rozrůstat a mohutnět v malé město. Jeho základnou je pětice obřích pontonů, které dali dohromady umělci a performeři z východního pobřeží Spojených států.

Projekt nazvaný "Plovoucí města" měl svou premiéru před pěti lety na řece Mississippi, o dva roky později sjeli umělci řeku Hudson v New Yorku a o další rok později si troufli vyjet ze Slovinska až do italských Benátek. Tehdy bylo jejich cílem tamní slavné bienále, tentokrát by rádi stihli v cílovém městě Váránasí festival světel, tzv. diwali, během něhož se řeka Ganga zaplní hořícími svíčkami a nebe nad ní ozáří desítky ohňostrojů.

Lodí po Indii

  • Unikátní loď tvoří pětice pontonů složených do hvězdice. Lodní šroub budou pohánět motory motocyklů.
  • Loď bude mít patnáctičlennou posádku. Zhruba 500 kilometrů dlouhá plavba zabere tři týdny.
  • Náklady na akci dosahují zhruba 100 tisíc dolarů.

Idea projektu plovoucích měst je vlastně triviální – loď cestou "nabírá" nejrůznější dílka, ale i přebytečné věci či přímo odpad, z nichž pak performeři staví svéráznou pyramidu připomínající město. V Indii mají v plánu spolupracovat s místními řemeslníky, umělci a školami. Chtějí, aby byl výsledek co "nejindičtější". S myšlenkou přišla performerka Caledonia Dance Curryová, která si říká Swoon. Akci proslavila hlavně plavba po řece Hudson, tehdy šlo o sedm dřevěných, ručně zhotovených raftů, na kterých se vršily pyramidy z nejrůznějších věcí. Posádky lodí pak v těchto kulisách večer co večer po zakotvení pořádaly divadelní představení a koncerty. Lodě s vršícími se pyramidami nakonec dopluly až do Deitch Studios na Long Islandu, kde tehdy Swoon pořádala výstavu svých dalších prací.

Obdélníkové pontony lodi postavené speciálně pro expedici na řece Ganze jsou spojeny tak, že tvoří hvězdici. Pohon zajišťují netradičně motocykly, které budou pohánět lodní šroub. "Budou čtyři, po jednom na čtyřech z pěti pontonů. Koupili jsme je přímo na místě a využití budou mít dvojí. Jednak budou sloužit jako pohon i jako řízení – řídítka budou propojená s kormidly pontonů. V druhém plánu nám poslouží v případě, že bychom řešili nějaký akutní problém – třeba kdybychom museli někoho co nejrychleji dopravit do nemocnice," vysvětlují webové stránky projektu "Plovoucích měst".

Sjet Gangu nebude procházka růžovým sadem. V Indii sice skončilo období monzunů, hladina řeky ale klesá pomalu. Dravé proudy mohou loď zahnat buď do vírů, nebo na zrádné mělčiny v podobě ostrůvků z naplaveného písku, které se tvoří nejen při březích. Problém můžou představovat i mosty, které jsou v mnoha případech dost nízké. "Bude jich na cestě celkem sedm. Až pod nimi budeme proplouvat, měli bychom nad sebou mít aspoň dva metry, ale uvidíme," dodává webová stránka projektu "Plovoucích měst".

"Všechno se dá řešit"

Akce v Indii představuje zatím nejnákladnější počin převážně newyorských performerů. Podle jednoho z jejích účastníků, spisovatele Portera Foxe, dosáhnou náklady zhruba 100 tisíc dolarů. Peníze dávali dohromady, jak se dalo, třeba pořádáním happeningů nebo víkendovým pronájmem botelu Boggsville ve Far Rockaway v newyorském Queensu, který vlastní několik z nich a který proslul pořádáním nejrůznějších akcí. Zájem byl obrovský, ještě před začátkem sezony hlásil botel plno na celé léto.

Přesto se performerům nepovedlo vybrat celých 100 tisíc. "Chybí nám asi 13 tisíc, ale to už nějak zvládneme," hlásil Porter Fox. Nejnákladnější bylo dopravit na místo jednotlivé pontony. Spolu s nimi do Indie letěl i jeden člen posádky, který měl za úkol se na místě postarat o jejich dočasné uskladnění.

Postupně do Indie odletí až 15 lidí. "Budeme mít jen letenky tam," vysvětlil Fox, na čem se ušetřilo. "Takže otázkou je, jak se vlastně dostaneme zpátky domů, nemluvě už o tom, jak dostaneme zpátky lodě." Zbytečně si s tím ale hlavu neláme. "Všechno se dá nějak řešit," dodal s tím, že až se vrátí, budou "holt muset pořádat další happeningy".

Autor: