Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pocení, únava i teploty. Jak poznat rakovinu mízních uzlin?

Zdraví

  6:19
Jak se projevuje nemoc, kterou trpí zpěvák Karel Gott i herec Jiří Bartoška? Jak rakovina probíhá a jaká je šance na uzdravení? „Non-Hodgkinův lymfom se projevuje různě, úbytkem váhy, pocením, zvětšením mízních uzlin či únavou. Někdy se ale lymfom neprojeví vůbec a přijde se na něj náhodou při jiném vyšetření,“ vysvětluje lékař a odborník z lymfomové ambulance Jozef Michálka z brněnské Fakultní nemocnice.

Zlatý slavík Karel Gott. foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Non-Hodgkinův lymfom je skupina nádorových onemocnění z lymfatické tkáně, obsahuje kolem 30-40 různých typů a podtypů, ale klasifikace se s novými poznatky mění a měnit bude i nadále,“ říká hned v úvodu Michálka.

Non-Hodgkinský lymfom

Může se vyskytovat ve všech tkáních, ve kterých jsou bílé krvinky:

  • uzliny
  • kostní dřeň
  • zažívací trakt
  • oči
  • mozek
  • kůže
  • štítná žláza
  • játra
  • ledviny
  • plíce
  • slezina
  • varlata
  • kosti

Non-Hodgkinské lymfomy se dělí na dvě skupiny: na NHL s nízkým stupněm zhoubnosti, probíhají pomalu a o jejich existenci nemusí lidé vědět dlouhá léta, a NHL s vysokým stupněm - ty bývají agresivní a již v počátku onemocnění způsobují řadu obtíží, jsou ale vyléčitelné.

Jak se nemoc projevuje?

Nemoc se u pacientů nejčastěji projevuje dvěma způsoby: „Může se jednat o příznaky vyplývajícími z nárůstu nádorové hmoty, nejčastěji zvětšenými mízními uzlinami, ale lymfom může postihovat prakticky jakýkoli orgán nebo tkáň v těle i mimo mízní uzliny a pak se projeví právě zasažením funkce tohoto orgánu či okolních struktur,“ popisuje lékař jeden ze způsobů.

„Druhým způsobem jsou celkové potíže a příznaky vyplývajícími z aktivity lymfomu: například významný a nejasný váhový úbytek, teploty, které nejsou způsobeny žádnou infekcí a nereagují na antibiotika, dále noční pocení, kdy pacient propotí pyžamo a někdy i povlečení, a tak podobně. Tyto příznaky se však neobjevují pokaždé, pacient nemusí mít vůbec žádné potíže, nebo několik z uvedených celkových příznaků. Někdy taky pacient nemusí mít žádné potíže a lymfom se zjistí „náhodou“ při jiném vyšetření, nebo vyšetřováním na základě výsledků z preventivní prohlídky,“ varuje lékař.

Lymfomy

Lymfomy jsou nádorová onemocnění mízních (lymfatických) uzlin. Základní rozdělení onemocnění je na Hodgkinův lymfom a lymfomy non-Hodgkinské (NHL), kterých existuje celá řada. Hodgkinův lymfom, pojmenován po svém objeviteli Thomasu Hodgkinovi, nejčastěji postihuje mladší pacienty ve věku od 15 do 30 let. Nemoc se ale může objevit i u staších pacientů (nad 60 let). Oproti tomu Non-Hodgkinské lymfomy se mohou objevit u lidí jakéhokoli věku.

NHL se dělí na skupinu s nízkým a s vysokým stupněm zhoubnosti. První zmíněné varianty probíhají pomalu, člověk o jejich existenci nemusí vědět celé měsíce nebo i roky. Léčba je obvykle úspěšná, nemoc má ale sklon se vracet a je nutno ji léčit opakovaně.

„Léčba se liší podle typu lymfomu, jeho rozsahu a taky celkového stavu pacienta může případ od případu lišit. Lze říci, že většinou se zahajuje nějakou kombinací chemoterapie a případně takzvané biologické léčby, tedy léčiva, které není cytostatikem, ale látkou, která nějakým způsobem cíleně zasahuje do nádorového procesu. Jedná se například o protilátky přípravené v laboratořích proti znakům, které se objevují na povrchu nádorových buněk a s pomocí vlastní imunity tak pomáhají v likvidaci lymfomu. V některých případech se využívá i ozařování, případně transplantace krvetvorby,“ vysvětluje specialista.

„S novými vědeckými poznatky přichází i nová léčiva, mnohé z nich jsou ve stádiu klinického výzkumu, ale jen část z nich se nakonec dostane do klinické praxe. Obecně je dlouhodobý trend k tomu, aby byla léčba nejen co nejvíce účinná, ale i ci nejméně toxická pro pacienta,“ popisuje Michálka, jak se vyvíjí léčba rakoviny.

I u šance na uzdravení závisí na typu lymfomu, věku pacienta a pokročilosti onemocnění. „Pokaždé je potřeba zvolit individuální přístup na specializovaném pracovišti. Jsou lymfomy, které jsou potenciálně vyléčitelné ve vysokém procentu, ale i tak může během léčby nastat závažná komplikace, například těžká infekce, která pacienta ohrožuje na životě. Na druhé straně jsou i lymfomy, které zatím považujeme za nevyléčitelné, ale víme že jejich průběh je tak pomalý a dobře ovlivnitelný, že se pacient tohoto lymfomu sice úplně jednou provždy nezbaví, ale účinnou léčbou může mít dobrou kvalitu života i mnoho let. Nedá se to zobecnit, je to pokaždé jinak,“ uzavírá lékář.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!