Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Rakovina zamořuje svět, lékaři se bojí epidemie. Zdaňte limonády, volají

Zdraví

  14:10
ŽENEVA/ PRAHA - Nejnovější zpráva Světové zdravotnické organizace uvádí, že počet lidí nemocných rakovinou rapidně se zvyšuje. V roce 2012 zemřelo na rakovinu ve světě více než 8 milionů lidí, což oproti předchozímu roku představuje nárůst o 500 tisíc osob. V současnosti je diagnostikováno 14 milionů případů, do dvaceti let to má být až 20 milionů. Podle odborníků je hlavní přičinou tohoto nárůstu alkohol, kouření a obezita. Jako preventivní opatření navrhují lékaři například zdanění sladkých nápojů.
Sestra provádí test při operaci, ilustrační foto

Sestra provádí test při operaci, ilustrační foto foto: Shutterstock

Se stále vyššími náklady na léčbu a péči o pacienty budou podle zprávy Světové zdravotnické organizace zápasit i nejbohatší země, pro ty chudší se jedná o prakticky neřešitelný problém. Právě v těch odborníci očekávají i vzhledem k růstu počtu obyvatel největší problémy.

Počet lidí nemocných rakovinou ale roste všude. Jak uvedla generální ředitelka WHO Margaret Chanová, na vině je především špatná životaspráva: kouření, konzumace alkoholu a nezdravého jídla a nedostatek pohybu. 

Počet nemocných roste i v České republice. "Přesně je to asi o 3 až 6 procent ročně," řekl iDNES.cz předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. "Roste obecně počet zhoubných nádorů, rakovina je přitom jen jedním z typů," dodal. Mezi nejčastější u nás podle Vorlíčka patří rakovina plic, prsu a tlustého střeva.

Rakovina se dá vyléčit, musí se ale odhalit včas

Rakovině se přitom až v polovině případů dá zabránit zdravým životním stylem. Léčba je velmi obtížná a nákladná, proto je třeba zaměřit se především na prevenci. "Když je onemocnění zjištěno včas, je vyléčitelné," upozornil Vorlíček. Včasná léčba je podle něj navíc podstatně levnější. To potvrzují i autoři nové studie WHO.

"Přes skvělé pokroky studie ukazuje, že problém rakoviny nevyřeší léčba," uvedl Christopher Wild, jeden z autorů. "Zoufale se potřebujeme zaměřit na prevenci a včasnou diagnózu, abychom byli schopní vhodně aplikovat léčbu a reagovat na alarmující růst rakovinového břemene na celém světě." 

Podle Vorlíčka jsou rizika spojená s kouřením dobře známá, lidé na ně ale nedbají. Povědomí o tom, jak vznik rakoviny ovlivňuje alkohol a obezita, je o něco menší.

Daň ze sladkých potravin? Raději omezit kouření

"Ve vztahu k alkoholu jsme si vědomi toho, co může způsobit opilost, ale nemluví se o nemocech, které způsobuje," uvedl další z autorů studie o rakovině, Bernard Stewart. V roce 2010 přitom na ty druhy rakoviny, které jsou spojovány s alkoholem, zemřelo 337 400 lidí (většinou mužů). Většinou šlo o rakovinu jater, ale také úst, jícnu, střev, žaludku, slinivky nebo i prsu.

ČTĚTE TAKÉ:

Stewart chce vzbudit diskuzi o tom, jak v zájmu prevence podpořit zdravý životní styl. Jedním z takových opatření by mohlo být zdanění sladkých nápojů, které by mohlo snížit riziko rakoviny vyvolané obezitou a nedostatkem pohybu. 

"Obecné návody nebývají moc platné," myslí si Vorlíček. Česká republika by podle něj měla především přijmout odpovídající zákony proti kouření. "V tom jsme poslední v Evropě," uvedl předseda onkologické společnosti. 

Zdravotní pojišťovny letos začaly adresně zvát pacienty na onkologické vyšetření. "Lidé se alespoň dozvědí, že mají tu možnost," zhodnotil Vorlíček, "často nevědí, že se mohou nechat zdarma vyšetřit. Alespoň část lidí to využije." 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!